Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ömür Boyu Sağlıklı Beslenme

Ömür Boyu Sağlıklı Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yaşamın ilk döneminde beslenme bebeğin ayına, fiziksel durumuna, gelişimine, mide kapasitesine göre özenle ayarlanmalıdır. Besinsel gereksinimleri iyi hesaplanmalıdır. Bebek beslenmesinde anne sütünün önemi büyüktür. Bebeklerin büyüme tablosu düzenli olarak takip edilmesi, büyüme ve gelişmenin yeterliliğini tayin etmede son derece önemlidir.

Büyümenin hızla devam ettiği çocukluk döneminde de beslenme gereksinimi yetişkinlerden oldukça farklıdır. Ebeveynlerin taklit edildiği bu dönemde anne ve babanın sağlıklı beslenme alışkanlıklarını uygun hareket etmeleri oldukça önemlidir.

Yemekler düzenli olmadığında çocuklar gün boyunca daha fazla abur cubur tüketirler. Düzenli yemek yeme alışkanlığı bu dönemde kazanılmalıdır. Yemekler ödüllendirme veya cezalandırma için kullanılmamalıdır. Ispanağını bitirirsen çikolata yiyebilirsin gibi ödüllendirmeler az tüketmesini istediğiniz sağlıksız besinlere olan ilgilerini artırır.

Çocukların zihinsel gelişimlerinin en hızlı olduğu okul çağı dönemle ilgili yapılan araştırmalarda yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarılarının daha iyi olduğu, dikkat dağınıklığının daha az olduğu görülmüştür. Okul çağı çocuklarında yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak şişmanlık - zayıflık, kemik/diş sağlığı bozuklukları, özellikle demir yetersizliği anemisine ek olarak diğer mineral ve vitamin yetersizlikleri görülebilmektedir.

Obezite oranlarının tüm zamanların en yüksek değerlere ulaştığı günümüzde yetişkin dönemde kilo kontrolü oldukça önemlidir. Yaşamımız boyunca beslenmeyi etkileyen yaşam tarzı, psikolojik ve fizyolojik yapı, çevresel koşullar ve beslenme konusunda sahip olunan bilgiler gibi birçok faktör vardır. Sağlıklı beslenme ilerleyen yaşlarda oluşabilecek diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın önüne geçecektir. Bu hastalıkların görüldüğü dönemde A, B1, B2, B3, B12, C, E vitaminleri, folik asit, demir, krom, çinko eksiklikleri bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitaminlerin eksikliği hastalıklara yakalanma riskini de artırır. Yine yaşlılıkta diş kayıpları, ayrıca bazı sindirim sistemi hastalıklarının da daha sık yaşanmasına bağlı olarak, yaşlı bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Yaşlanmayı önleyici bir besin öğesi yoktur, ancak sağlıklı beslenme alışkanlığı sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunur.

Yaşamın her döneminde önemli olan sağlıklı beslenme için bireylerin besin öğeleri gereksinimleri doğru saptanmalı ve kişiye özgü sağlık durumuna göre sağlıklı beslenme programları ile gereksinimlerin karşılanması gerekmektedir.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim