Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ömür Boyu Sağlıklı Beslenme

Ömür Boyu Sağlıklı Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bebeklik Döneminde Beslenme

Yaşamın ilk döneminde beslenme bebeğin ayına, fiziksel durumuna, gelişimine, mide kapasitesine göre özenle ayarlanmalıdır. Besinsel gereksinimleri iyi hesaplanmalıdır. Bebek beslenmesinde anne sütünün önemi büyüktür. Bebeklerin büyüme eğrilerinin düzenli olarak takip edilmesi, büyüme ve gelişmenin yeterliliğini tayin etmede son derece önemlidir.

Çocukluk Döneminde Beslenme

Büyümenin hızla devam ettiği çocukluk döneminde beslenme gereksinimi bebeklerdeki gibi yetişkinlerden oldukça farklıdır. Ebeveynlerin taklit edildiği bu dönemde anne ve babanın sağlıklı beslenme alışkanlıklarını uygulamaları oldukça önemlidir.

Yemekler düzenli olmadığında çocuklar gün boyunca daha fazla abur cubur tüketirler ve bu nedenle de yemek zamanında aç olmazlar. Bu nedenle düzenli yemek yeme alışkanlığı bu dönemde kazanılmalıdır. Bu dönemde ödüllendirme veya cezalandırmada yemeklerin kullanılmaması önemlidir. ‘Ispanağını bitirirsen çikolata yiyebilirsin’ gibi ödüllendirmeler az tüketmesini istediğiniz sağlıksız besinlere olan ilgilerini artırır.

Okul Çağı Döneminde Beslenme

Çocukların zihinsel gelişimlerinin en hızlı olduğu okul çağı döneminde, sağlıklı beslenme oldukça önemli. Yapılan araştırmalarda yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarılarının daha iyi olduğu, dikkat dağınıklığının daha az olduğu görülmüştür.

Okul çağı çocuklarında yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak şişmanlık - zayıflık, kemik/diş sağlığı bozuklukları, özellikle demir yetersizliği anemisine ek olarak diğer mineral ve vitamin yetersizlikleri görülebilmektedir.

Yetişkin Dönemde Beslenme

Obezite oranlarının tüm zamanların en yüksek değerlere ulaştığı günümüzde yetişkin dönemde kilo kontrolü oldukça önemlidir. Yaşamımız boyunca beslenmeyi etkileyen yaşam tarzı, psikolojik ve fizyolojik yapı, çevresel koşullar ve beslenme konusunda sahip olunan bilgiler gibi birçok faktör vardır. Yetişkin dönemde sağlıklı beslenme ilerleyen yaşlarda oluşabilecek diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın önüne geçecektir.

Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlılık döneminde diyabet, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu dönemde A, B1, B2, B3, B12, C, E vitaminleri, folik asit, demir, krom, çinko eksiklikleri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitaminlerin eksikliği hastalıklara yakalanma riskini de artırmaktadır. Yine yaşlılıkta diş kayıpları, ayrıca bazı sindirim sistemi hastalıklarının da daha sık yaşanmasına bağlı olarak, yaşlı bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yaşlanmayı önleyici bir besin öğesi yoktur, ancak sağlıklı beslenme alışkanlığı sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunur.

Yaşamın her döneminde önemli olan sağlıklı beslenme için bireylerin besin öğeleri gereksinimleri doğru saptanmalı ve kişiye özgü sağlık durumuna göre sağlıklı beslenme programları ile gereksinimlerin karşılanması gerekmektedir.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim