Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Okul Dönemi Çocuklarına Sağlıklı Beslenme Önerileri​

Okul Dönemi Çocuklarına Sağlıklı Beslenme Önerileri​
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

En Değerli Öğün KAHVALTI Atlanmamalı!

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmakla beraber çocuğun geç yatması, erken uyanamama, okula geç kalma korkusu, yemek yeme isteği duymama, ailenin kahvaltı yapma alışkanlığının olmaması, anne-babanın zaman ayırmaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı maalesef okul çocuklarının en fazla atladığı öğün olmaktadır.

Kahvaltı yapmayan çocukların derslerdeki konsantrasyonlarının ve algılamalarının düşük, dikkat sürelerinin kısa olduğu, öğrenmede güçlük çektikleri, bazılarında da baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunların olduğu saptanmıştır.

Farklı kahvaltı alternatifleri sağlamak adına poğaça, açma, börek, simit, bal, tereyağı gibi kalori içeriği yüksek besinler sıklıkla tercih edilmemelidir.

Kahvaltı olarak: Peynir, yumurta (her gün sıkıcı olmamasına özen gösterin), taze sıkılmış meyve suları, kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılan ekmek, ceviz yer alabilir. Ayrıca çocukların ezber yeteneğinin gelişimi için kahvaltıda havuç suyu kullanabilirsiniz, yüksek A vitamini içeriği hafızayı güçlendirir.


Beslenme çantası için hem kolay taşınır hem de besin değeri yüksek yiyecekler seçilmelidir. Beslenme çantalarına katkı maddeli ve bol yağlı hazır yiyecekler koymak yerine evde hazırlayacağınız yiyeceklerle çocuğunuzun okulda da daha sağlıklı beslenmesi sağlanabilir.

Örnek Beslenme Çantası Menüsü

Pazartesi: Peynirli bol yeşillikli tahıllı sandviç + %100 meyve suyu
Salı: Taze meyveli yoğurt
Çarşamba: Ev yapımı yulaflı kek + 1 bardak süt
Perşembe: 2 çeşit mevsim meyvesi + 3 tam ceviz
Cuma: Tavuklu yeşillikli sandviç + 1 bardak ayran


Sağlıklı Beslenmek İçin Aileye Düşen Görev Nedir?

Çocuklarınızın ara öğün alışkanlığı kazanmasını sağlayın. Sağlıklı atıştırmalıkları belirli saatlerde yenilmesi için planlayarak, ana öğünlerde çocukların iştahını etkilemeden, ölçülü ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Aman dikkat! Sürekli atıştırmak fazla yemeye neden olabilir bu nedenle uygun besinleri sınırlı miktarda 2-3 saat ara ile tüketmesine destek olun.

Çocuklar anne-babayı örnek alırlar, televizyon karşısında yemek yiyen, sebze sevmeyen ebeveynlerin çocuklarında aksi davranış beklemek mümkün değildir.

Okulda yemek veriliyorsa bu menüleri isteyin ve seçimleri konusunda çocuğunuzu bilgilendirin ve evdeki yemeklerini okulda yediklerini tamamlayacak şekilde planlayın.


Birlikte sağlıklı yemekler yapın, kendi emeğinin olduğu yemekleri daha kolay tüketeceklerdir. Birlikte geçirdiğiniz bu zamanda kullandığınız malzemeleri neden kullandığınızı, sağlık için olan faydalarını anlatarak beslenme ile ilgili onları bilgilendirebilirsiniz.

Küçük yaşlarda damak tadımız gelişmekte, bu nedenle çocuklarımızı sağlıklı besinlere yönlendirmemiz lazım. Okul döneminde yanlış kazanılan beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlarda birçok hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

Yüksek enerji içeren cips, çikolata, gazlı içecekler ve meyve suları gibi hazır gıdaları evinize almayın ve çocuklarınızı korkutmadan besinlerin zararları ile ilgili çocuğunuzu bilgilendirin.


Yemekleri ödüllendirme ve ceza aracı olarak kullanmayın, bu durum yemeği daha fazla önemsemelerine neden olacaktır, sevgi ve ilgi ödülü çocuklarınız için çok daha değerlidir.

Okul dönemi çocukları psikolojik olarak dalgalanmalar yaşadıkları için çocuğunuzun vücut ağırlığı ile ilgili bir sıkıntısı varsa ona yaklaşımınızda dikkatli olun ve onu kırıcı şekilde bunu dile getirmeyin, bir uzmandan yardım almayı deneyin.

Çocuğunuzun beslenme çantasına, çocukların zihinsel gelişiminde ruşeymin etkisi yazımızı okuyarak katkıda bulunabileceğiniz tarifler oluşturabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim