Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Okul Dönemi Çocuklarına Sağlıklı Beslenme Önerileri​

Okul Dönemi Çocuklarına Sağlıklı Beslenme Önerileri​
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmakla beraber maalesef okul çocuklarının en fazla atladığı öğündür. Sebebi çocuğun geç yatması, erken uyanamama, okula geç kalma korkusu, yemek yeme isteği duymama, ailenin kahvaltı yapma alışkanlığının olmaması, anne-babanın zaman ayırmaması olabilir.

Kahvaltı yapmayan çocukların derslerdeki konsantrasyonlarının ve algılamalarının düşük, öğrenmede güçlük çektikleri, bazılarında da baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunların olduğu saptanmıştır.

Kahvaltı atlanmamalı; peynir, yumurta (her gün sıkıcı olmamasına özen gösterin), taze sıkılmış meyve suları, kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılan ekmek, ceviz tüketilmelidir. Ayrıca kahvaltıda havuç suyu kullanabilirsiniz; yüksek A vitamini içeriği hafızayı güçlendirir.

Beslenme çantası için kolay taşınır ve besin değeri yüksek yiyecekler seçilmelidir. Beslenme çantalarına katkı maddeli ve bol yağlı hazır yiyecekler koymak yerine evde hazırlayacağınız yiyeceklerle çocuğunuzun okulda da daha sağlıklı beslenmesi sağlanabilir. İşte size örnek beslenme çantası menüsü:

  • Pazartesi: Peynirli bol yeşillikli tahıllı sandviç, %100 meyve suyu
  • Salı: Taze meyveli yoğurt
  • Çarşamba: Ev yapımı yulaflı kek, 1 bardak süt
  • Perşembe: 2 çeşit mevsim meyvesi, 3 tam ceviz
  • Cuma: Tavuklu yeşillikli sandviç, 1 bardak ayran

Çocuklarınızın ara öğün alışkanlığı kazanmasını sağlayın. Sağlıklı atıştırmalıkları belirli saatlerde yenilmesi için planlayarak, ana öğünlerde çocukların iştahını etkilemeden, ölçülü ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Sürekli atıştırmak da fazla yemeye neden olabilir. Bu nedenle uygun besinleri sınırlı miktarda 2-3 saat ara ile tüketmesine dikkat edin.

Okulda yemek veriliyorsa bu menüleri görmek isteyin. Seçimleri konusunda çocuğunuzu bilgilendirin ve evdeki yemeklerini okulda yediklerini tamamlayacak şekilde planlayın.

Birlikte sağlıklı yemekler yapın, kendi emeğinin olduğu yemekleri daha kolay tüketeceklerdir. Birlikte geçirdiğiniz bu zamanda kullandığınız malzemeleri neden kullandığınızı, sağlık için olan faydalarını anlatarak beslenme ile ilgili onları bilgilendirebilirsiniz.

Küçük yaşlarda damak tadımız gelişmekte, bu nedenle çocuklarımızı sağlıklı besinlere yönlendirmemiz lazım. Okul döneminde yanlış kazanılan beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlarda birçok hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

Yüksek enerji içeren cips, çikolata, gazlı içecekler ve meyve suları gibi hazır gıdaları evinize almayın ve çocuklarınızı korkutmadan bu besinlerin zararları ile ilgili çocuğunuzu bilgilendirin.

Çocuk yemekleri ödüllendirme ve ceza aracı olarak görmemeli. Bu durum yemeği daha fazla önemsemelerine neden olacaktır, sevgi ve ilgi ödülü çocuklarınız için çok daha değerlidir.

Okul dönemi çocukları psikolojik olarak dalgalanmalar yaşadıkları için çocuğunuzun vücut ağırlığı ile ilgili bir sıkıntısı varsa ona yaklaşımınızda dikkatli olun ve onu kırıcı şekilde bunu dile getirmeyin, bir uzmandan yardım almayı deneyin.

Zihinsel gelişimde ruşeymin etkisi yazımızı okuyarak çocuğunuzun beslenme çantasına katkıda bulunabileceğiniz tarifler oluşturabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim