Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ofiste Tüketilecek Alternatif Besinler

Ofiste Tüketilecek Alternatif Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Fast food yani “ayaküstü beslenme” gittikçe yerleşik bir kültür halini alıyor. Amerika’da ortaya çıkan bu ürünler dünyaya yayılmış durumda ve ülkemizde de bir ithal yemek kültürü olma yolunda ilerliyor. Yemesi kolay ve lezzetli olan bu hazır yiyecek ve içecek ürünlerinin sağlığa etkisi tartışılıyor. Bu tarz gıdaların, besin değerinin düşük kalori oranının ise yüksek olması, posa oranıı yok denecek kadar az olması gibi nedenler çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Hızlı hazırlanan bu ürünler pişirme hatalarına da maruz kalarak nitrozamin dediğimiz kanserojen maddelerinde oluşumuna neden olmakta bu da sağlığımızı ciddi oranda riske atmaktadır. Hızla tüketilen bu besinler tokluk hissetmemize zaman vermeden bitirildiği için olması gerekenden daha fazla tüketime neden olmaktadır. Bu durumda da enerji içeriği zaten yüksek olan bu besinlerden miktar olarak da daha fazla yenmesine sebep olmakta, kiloların hızla alınmasına neden olmaktadır. Peki yoğun ve koştumalı hayatımızda pratik ve hızlı olarak neler hazırlayabiliriz?

İşte rahatlıkla tüketebileceğiniz pratik tariflerimiz,

Hindi Fümeli Tam Buğdaylı Dürüm
Hızlı, pratik ve sağlıklı tam buğday lavaşı içerisine light labne peyniri ve hindi füme kayduktan sonra bol miktarda yeşillik ekleyerek dürüm yapıp tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmeli Meyveli Yoğurt

Yulaf ezmesi uzun süre tok tutması açısından öğle yemeği yerine de tüketebileceğiniz güzel bir alternatif. Kuru meyveler ve badem/fındık gibi kuru yemişler ekleyerek süt veya yoğurt ile protein dengesi kurduğunuzda sizi uzun süre tok tuttuğunu farkedeceksiniz.

Ofisin Kurtarıcısı Ton Balıklı Sandviç
Konserve ürünler hızlı bir öğün hazırlamak için olmazsa olmazlardan. Light tonbalığı ile hazırlaması 2 dakikanızı almayacak sağlıklı bir alternatif.

Sebzeli Omlet

Sadece sabah yumurta tüketilir diye düşünenler için neden öğle yemeğinde tüketmiyorum dedirtecek bir alternatif. Protein içeriği çok yüksek olan yumurtayı dilediğiniz sebzeler ile omlet olarak yanına 1 dilim esmer undan ekmekle beraber tüketebilirsiniz.

Kavanozda Makarna Salatası
Kavonoz içerisinde hazırlayabileceğiniz salata rahatlıla taşıyabileceğiniz bir öğle yemeğini oluşturur. Haşlanmış makarna, lor peyniri ve yeşillikler ile eğlenceli bir öğle yemeği tüketebilirsiniz. Kavonoz salatalarınızı önceden haşlayıp buzluğunuza depoladığınız kurubaklagiller ile de yapabilirsiniz:)

Sağlıklı beslenmek demek mutlu ve huzurlu bir hayat sürmek demektir. Rafinera’nın kendi mutfağında hazırladığı tarifleri sizde mutfağınızda deneyerek, sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim