Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ofiste Tüketilecek Alternatif Besinler

Ofiste Tüketilecek Alternatif Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ayak üstü beslenme, yani fast food gittikçe yerleşik bir kültür halini alıyor. Amerika’da ortaya çıkan bu ürünler ülkemiz dahil olmak üzere dünyaya yayılmış durumda. 

Yemesi kolay ve lezzetli olan bu hazır yiyecekler ve içecekler besin değerinin düşük kalori oranının ise yüksek olması, posa oranı yok denecek kadar az olması gibi nedenlerle çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Pişirme hatalarına da maruz kalarak nitrozamin dediğimiz kanserojen maddelerinde oluşumuna neden olurken sağlığımızı ciddi oranda riske atıyor. 

Enerji içeriği zaten yüksek olan bu besinler bir de hızlı tüketildiklerinde miktar olarak da daha fazla yenmesine sebep oluyor. Sonra gelsin kilolar… Peki yoğun ve koşturmalı hayatımızda hızlı ve pratik atıştırmalıklar olarak neler hazırlayabiliriz? İşte size sağlıklı fast food alternatifleri:

Hindi fümeli tam buğdaylı dürüm: Hızlı, pratik ve sağlıklı tam buğday lavaşı içerisine yağsız labne peyniri ve hindi füme koyduktan sonra bol miktarda yeşillik ekleyerek dürüm yapıp tüketebilirsiniz.

Yulaf ezmeli meyveli yoğurt: Yulaf ezmesi uzun süre tok tutması açısından öğle yemeği yerine de tüketebileceğiniz güzel bir alternatiftir. Kuru meyveler ve badem, fındık gibi kuruyemişler ekleyerek süt veya yoğurt ile protein dengesi kurduğunuzda sizi uzun süre tok tutacaktır.

Ton balıklı sandviç: Konserve ürünler hızlı bir öğün hazırlamak için olmazsa olmazlardandır. Yağsız ton balığı ile hazırlaması 2 dakikanızı almayacak sağlıklı bir alternatiftir.

Sebzeli omlet: Sadece sabah yumurta tüketilir diye düşünenler için neden öğle yemeğinde tüketmiyorum dedirtecek bir alternatiftir. Protein içeriği çok yüksek olan yumurtayı dilediğiniz sebzeler ile omlet olarak yanına 1 dilim esmer undan ekmekle beraber tüketebilirsiniz.

Kavanozda makarna salatası: Kavanoz içerisinde hazırlayabileceğiniz salata rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir öğle yemeğini oluşturur. Haşlanmış makarna, lor peyniri ve yeşillikler ile eğlenceli bir öğle yemeği tüketebilirsiniz. Kavanoz salataları önceden haşlayıp buzluğa depoladığınız kuru baklagiller ile de yapabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek demek mutlu ve huzurlu bir hayat sürmek demektir. Rafinera’nın kendi mutfağında hazırladığı tarifleri sizde mutfağınızda deneyerek, sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim