Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ofiste Ara Öğün Çok Önemli

Ofiste Ara Öğün Çok Önemli
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Atladığınız her öğünden sonra diğer öğüne kadar çok acıkır ve karşınıza çıkan her yemeği miktar kontrolü yapmadan tüketirsiniz. Ara öğün yapılmasındaki ilk amaç kan şekerini dengede tutup çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemek yemeyi engellemektir. Görüleceği üzere sağlıklı ve dengeli bir beslenme planında ana öğünler kadar ara öğünlerin de rolü büyüktür. Bu nedenle gün içerisinde açlık durumuna göre 2 saat aralıklarla öğünleri tüketirseniz kan şekerini dengede tutarak açlık yaşamanıza engel olursunuz.

Diyette ara öğün yapmanın diğer amacı ise ani tatlı isteklerinin azalmasına hatta ortadan kalkmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca sağlıklı ara öğünler sayesinde sık sık beslenmeyi alışkanlık haline getirerek metabolizma hızınızın artmasını da desteklersiniz. 

En önemli ara öğün ise öğle ve akşam yemeği arasında tüketilen ara öğündür. Bu ara öğünü yapmamanın gece açlıklarını tetiklediğini unutmamalısınız.

Ara öğün yaparken seçilecek besinler çok önemlidir. Genelde ara öğün seçenekleri denildiğinde akla abur cuburlar, yağlı ve şekerli yiyecekler gelir. Ancak bu atıştırmalıklar bel bölgesine yağ olarak geri dönüş sağlarlar. Özellikle şekerli besinleri tercih ederseniz, kan şekeriniz ani olarak yükselir ve sonrasında ani olarak düşer. Bu durumda daha kısa sürede acıkarak tatlı, tuzlu ve yağlı besinler arka arkaya daha fazla tüketilir.

Ara öğün için posa içeriği yüksek besinler ilk tercihiniz olmalıdır. Bu besinlerin midede kalma süreleri fazla olduğundan sizi daha uzun süre tok tutar. Aynı zamanda sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı için lifli besinleri tercih etmek oldukça önemlidir. Kabuğu soyulmamış meyveler, tam tahıllı besinler, çiğ sebzeler en güzel posa kaynaklarıdır.

Ana öğünlerde besin seçimi yaparken kalori dengesi de unutulmamalıdır. Light ürünler kalorisiz besinler değildir; bu nedenle tükettiğiniz miktarlara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Karbonhidrat ve protein dengesini sağlayarak daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Light bisküvinin yanına 1 bardak süt veya yoğurt ile meyvenin yanına badem veya fındık ekleyerek kendinize sağlıklı ara öğün alternatifleri oluşturabilirsiniz. Diğer sağlıklı ara öğün seçeneklerine de bir başka blog yazımızdan ulaşabilirsiniz : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim