Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Yumurta Tüketilmeli?

Neden Yumurta Tüketilmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yumurtanın Tüketmenin Faydaları

İçeriğinde çocukların zihin gelişimi için gerekli olan kolini de barındıran yumurtanın sarısındaki A vitamini ise gözlerin iyi görmesine, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için gerekli vücut hücrelerinin gelişmesine, solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına ve enfeksiyonlara karşı korunmasına katkı sağlıyor.

Eksikliği çocuklarda kemik bozukluklarına yol açan D vitamini içeren yumurta, bu içeriği sayesinde vücudun diğer besinler yoluyla alınan kalsiyumu kullanmasına da yardımcı oluyor.

Dengeli Beslenme İçin

Günlük 2000 kalorilik bir diyet baz alınarak yapılan hesaplamada, büyük bir yumurta;

  • 4.5 g yağ (günlük ihtiyacın %7.5’ini),
  • 1.5 g doymuş yağ (günlük ihtiyacın %8’ini) ve
  • 215 mg kolesterol (günlük miktarın %7’sini) içerir.
  • Yumurta besin kalitesi açısından anne sütünden hemen sonra gelir.

Yumurta Zayıflatır Mı?

Özellikle kilo vermek istiyorsanız yumurta listenizin başında olmalıdır. Araştırmalar gösteriyor ki, güne yumurta içeren bir kahvaltıyla başlamak kahvaltılık gevrekten daha uzun süre sizi tok tutuyor ve gün içinde iştahınızı kontrol altına almanızı sağlıyor. Bu sonucu, yumurtanın içerdiği yüksek proteinin, tahılda bulunan proteinden daha tok tutucu olmasına bağlıyorlar.

Kahvaltınızı her sabah uyandıktan sonra bir saat içerisinde yapar ve yumurtanızı ihmal etmezseniz gün içerisinde daha uzun süre tok olduğunuzu daha az besin tükettiğinizi göreceksiniz. Bu durum sizin hem daha sağlıklı beslenmenizi hem de kilo vermenizi sağlayacaktır.

Yumurta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Yumurta Nasıl Saklanmalı?

  • Yumurta satın alınırken kabuğunun temiz olmasına dikkat edilmeli.
  • Çatlak ve kırık yumurtalar mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Bu yüzden yumurtaların çatlak olmamasına özen gösterin.
  • Ev koşullarında yumurtanın buzdolabında saklanması gerekiyor.
  • Çabuk bozulmasını önlemek için yumurtayı kullanılacağınız zaman yıkayın. Bu sayede yumurtayı koruyan tabakayı kaldırmamış olursunuz.


Hem tok tutması hem hızlı ve pratik olarak hazırlanması nedeni ile zamanınız olmadığında yumurta tüketebilirsiniz. Sadece haşlanmış olarak değil çeşitli sebzeler ile karıştırarak, menemen veya omlet olarak hazırlayıp öğünlerinize çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Yumurta haşlarken en sık karşılaştığımız sorunlardan biri de çatlamasıdır. Yumurta haşlarken neden çatlar? yazımızı okuyarak hem çatlama sebebini öğrenebilir hem de bir kaç püf noktalar ile çatlamasını önleyebilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim