Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Yumurta Tüketilmeli?

Neden Yumurta Tüketilmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Proteinler amino asitlerden oluşur. Bazı amino asitleri ise vücudumuzda üretemediğimizden besin yoluyla almamız şarttır. Yumurta almamız gereken amino asitlerin tamamını belirli oranlarda içeren benzersiz bir protein kaynağıdır. Yumurta amino asitleri sindirim sonucunda %100 vücut proteinine dönüşür. Neden yumurta tüketilmeli sorusunun en kısa cevabı ise anne sütü hariç bu özelliğe sahip tek besin olmasıdır.

İçeriğinde çocukların zihin gelişimi için gerekli olan kolin bileşeni de barındıran yumurtanın sarısındaki A vitamini ise gözlerin iyi görmesine, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için gerekli vücut hücrelerinin gelişmesine, solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına ve enfeksiyonlara karşı korunmasına katkı sağlar.

Eksikliği çocuklarda kemik bozukluklarına yol açan D vitaminini de içeren yumurta, bu içeriği sayesinde vücudun diğer besinler yoluyla alınan kalsiyumu kullanmasına da yardımcı oluyor.

Günlük 2000 kalorilik bir diyet baz alınarak yapılan hesaplamada, büyük bir yumurta 4.5 g yağ (günlük ihtiyacın %7.5’ini), 1.5 g doymuş yağ (günlük ihtiyacın %8’ini) ve 215 mg kolesterol (günlük miktarın %7’sini) içerir. Yumurta besin değerleri ve kalitesi açısından anne sütünden hemen sonra gelir.

Özellikle kilo vermek istiyorsanız yumurta listenizin başında olmalıdır. Araştırmalar gösteriyor ki, güne yumurta içeren bir kahvaltıyla başlamak kahvaltılık gevrekten daha uzun süre sizi tok tutuyor ve gün içinde iştahınızı kontrol altına almanızı sağlıyor. Bu sonucu, yumurtanın içerdiği yüksek proteinin, tahılda bulunan proteinden daha tok tutucu olmasına bağlıyorlar.

Kahvaltınızı her sabah uyandıktan sonra bir saat içerisinde yapar ve yumurtanızı ihmal etmezseniz gün içerisinde daha uzun süre tok olduğunuzu daha az besin tükettiğinizi göreceksiniz. Bu durum sizin hem daha sağlıklı beslenmenizi hem de kilo vermenizi sağlayacaktır.

Hem tok tutması hem hızlı ve pratik olarak hazırlanması nedeni ile zamanınız olmadığında da çabucak yumurta tüketebilirsiniz. Sadece haşlanmış olarak değil çeşitli sebzeler ile karıştırarak, menemen veya omlet olarak hazırlayıp öğünlerinize çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Yumurta haşlarken en sık karşılaştığımız sorunlardan biri de çatlamasıdır. Yumurta haşlarken neden çatlar? yazımızı okuyarak hem çatlama sebebini öğrenebilir hem de birkaç püf noktalar ile çatlamasını önleyebilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim