Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Yulaf Kepeği Yemeliyiz?

Neden Yulaf Kepeği Yemeliyiz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yulaf kepeği, yulaf tanesini saran kabuk kısmıdır. Yani yulafın öğütülmüş hali değildir ve buğday kepeğinden de oldukça farklıdır. Bu farkı anladıktan sonra gelin yulaf kepeğinin besleyici özelliklerine bakalım. 

Yulaf kepeği omega 3, omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko bileşenleri açısından zengindir. Yine B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminleri açısından iyi kaynaklardan biridir. Yulafta bulunan protein de soya fasulyesindeki protein ile eşdeğerdir. 

Yulaf kepeğinin en önem verilen besleyici özelliği ise beta glukan içeriğidir. Günde 3 gram kadar beta glukan alımının kolestrol dengeleyici özelliği olduğu bilinmektedir. Çözünebilir bir lif olan beta glukan, bağışıklık sistemini güçlendirir, kasları besler, kan şekerini dengeler, kalp sağlığını korur​.​

Yulaf kepeğinin depresyon belirtilerini hafifletme, rahatlama ve gevşemeyi sağlama gibi etkileri bulunmaktadır. Demir düzeyi düşük olan emziren annelerde yeterli süt üretimi olmayabilir. Yulaf kepeği demir ihtiyacına yanıt verir. Yulaf kepeği oksitosin hormonu üretimini canlandırmaya yardımcı olan mineraller içermektedir. Oksitosin hormonu anne sütünün oluşmasında ve artırılmasında etkili bir hormondur.

Yulaf kepeğinin sporcularda performans arttırma üzerine de olumlu etkisi bulunmaktadır. Uzun süreli egzersizler öncesi yulaf kepeğinin tüketilmesi metabolizma üzerinde olumlu etki yaratarak performansı arttırdığı yolunda bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Peki yulaf kepeğini nasıl kullanılır? Mesela 1 yumurta, 2 kaşık lor peyniri ve dereotu ekleyerek yapacağınız omlete ve 2 kaşık yulaf kepeği de eklerseniz oldukça sağlıklı bir besinle güne hazır olabilirsiniz​.​ ​K​ahvaltı​da meyve tercih edenler için ise, meyvelerin üzerine serpiştirilecek yulaf kepeği ve yoğurt ile kahvaltınıza sağlık katabilirsiniz​.​ ​A​ra öğünlerinizde az miktarda bal, 1 kaşık yulaf kepeği, süt ve muz karışımı ile oldukça sağlıklı bir içecek oluşturabilirsiniz.

Rafinera paketlerinde de yer alan, kahvaltılarınızın baş tacı yapacağınız, tadına doyamayacağınız yulaf kepekli krep tarifine de göz atmanızı öneririz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim