Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Yulaf Kepeği Yemeliyiz?

Neden Yulaf Kepeği Yemeliyiz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yulaf kepeği, yulaf tanesini saran kabuk kısmından oluşur. Yani yulafın öğütülmüş hali değildir ve buğday kepeğinden de oldukça farklıdır. Yulaf ezmesi ile arasındaki en büyük fark ise, yulaf kepeğinin beta-glukan adlı çözünür lif bakımından zengin olmasıdır. 1997 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin yaptığı çalışmalarda, günde 3 gram kadar beta glukan alımının kolestrol dengeleyici özelliği olduğu ve yulaf kepeği takviyesinin de bunu sağladığı bulunmuştur. Beta glukan olarak bilinen çözünebilir lif, yulaf ezmesine taşıdığı yüksek besinsel değeri veren tek maddedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kasları besler, kan şekerini dengeler, kalp sağlığını korur​.​
​​
Yulaf kepeğinin besin değeri

Omega 3 - omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko bileşenleri açısından zengindir. Yine B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve B9 vitaminleri açısından da oldukça iyi kaynaklardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü ise, yulafta bulunan proteinin süt, et ve yumurtadaki kadar önemli ve soya fasulyesindeki protein ile de eş değer olduğunu belirtmiştir.

Yulaf kepeğinin faydaları nelerdir?
Yulaf kepeğinin depresyon belirtilerini hafifletme, rahatlama ve gevşemeyi sağlama gibi etkileri bulunmaktadır. Demir düzeyi düşük olan emziren annelerde yeterli süt üretimi olmayabilir. Yulaf kepeği demir ihtiyacına yanıt verir. Yulaf kepeği oksitosin hormonu üretimini canlandırmaya yardımcı olan mineraller içermektedir. Oksitosin hormonu anne sütünün oluşmasında ve artırılmasında etkili bir hormondur.

Bir çok konuda olduğu gibi sporcularda performans artırma üzerine de olumlu etkisi bulunmaktadır. Uzun süreli egzersizler öncesi yulaf kepeğinin tüketilmesi metabolizma üzerinde olumlu etki yaratarak performansı arttırdığı yolunda bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Yulaf kepeği nasıl tüketilir?
Yulaf kepeğini nasıl kullanabilirim diyenler, 1 yumurta, 2 kaşık lor peyniri ve dereotu ekleyerek yapacağınız omlete ve 1 – 2 kaşık kadar yulaf kepeği konulursa oldukça sağlıklı bir besinle güne hazır olabilirsiniz​.​ ​K​ahvaltı​da meyve tercih edenler için meyvelerin üzerine serpiştirilecek yulaf kepeği ve yoğurt ile kahvaltınıza sağlık katabilirsiniz​.​ ​A​ra öğünlerinizde az miktarda bal, 1 kaşık yulaf kepeği, süt ve muz karışımı ile oldukça sağlıklı bir içecek oluşturabilirsiniz.

Yulaf kepeğini hemen denemek isteyenleriniz için Rafinera’nın size hazırladığı, kahvaltılarınızın baş tacı yapacağınız, tadına doyamayacağınız gurme tarifi yulaf kepekli krebe göz atmanızı öneririz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim