Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Şişmanlıyoruz?

Neden Şişmanlıyoruz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Fazla yemek yemek, hiç hareket etmemek, egzersiz yapmamak kilo almamıza yol açan en temel nedenlerdir. Fakat bazen aldığımız kiloların altında yatan çok farklı bir neden de olabilir. İşte şişmanlatan nedenler:

Yemekleri hızlı yemek, az çiğnemek sizi şişmanlatan en önemli nedenlerden biridir. Eğer dengeli beslenip ve sofradan doyarak kalkmak istiyorsanız yavaş yemek yemeye alışmanız gerekiyor.

Tek tip beslenme neden şişmanlarız sorusunun cevabı olabilir. Tüm gün boyunca sadece et yada meyve sebze ile beslenmek sağlıklı beslenme olarak adlandırılamaz. Her yemek farklı besin öğesi içeriğine sahiptir; tek tip beslenme ile vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almamasına sebep olursunuz. İhtiyacınız olan besin öğelerini tüm gıdalardan dengeli bir şekilde tüketerek almanız gerekir.

Kola, hazır meyve suyu gibi şeker eklenmiş içecekler kan şekerinizi çok hızlı yükseltip, hızlı düşürür. Peki bu durumda neden şişmanlıyoruz? HIzlı glisemik indeksine sahip yüksek enerji almanız, hızlı acıkmanıza ve tekrar yemenize neden olur.

Tüm yemeği bir seferde alıp tek bir büyük tabaktan yemek yemek fark etmeden fazla tüketmenize neden olur. Yemek tabağınızı küçük tutarak sadece tek yemeği tüketeceğiniz porsiyonda tabağınıza alın, bu sayede ne kadar yemek yediğinizin farkında olacaksınız.

Vücudunuzun bir  biyolojik saati vardır. Özellikle akşam saatlerinde yatmadan hemen önce ve uyku arasında yüksek kalorili yemekler veya içecekler tüketmek de kiloya davetiye çıkarır.

Fazla tuz vücudunuzda fazladan su tutulmasına, yani ödeme neden olur. Bu durumda tartıda istemediğiniz kilolarla karşılaşırsınız. Ayrıca fazla tuz kullanımı iştahınızı da arttırır.

Televizyon karşısında yemek, ne kadar yemek yediğinizi anlamamanıza neden olur. Doyduğunuz da anlaşılamayacağı için tüketimleriniz artar. Yemeğinizi mutfakta televizyon izlemeden tüketmeye çalışın.

Annenizin kahvaltı etmeniz için söylediği onlarca söze kulak verme zamanı : ) Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak fit kalmanın en önemli koşulu. Yine gün içerisinde atladığınız öğünler metabolizmanızda yavaşlamalara neden olacaktır.

Ve tabii ki stres! Stres kilo aldırır mı sorusunu sizler için cevapladık.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim