Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Bulgur Pilavı?

Neden Bulgur Pilavı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tahıl grubu beslenme piramidinin tabanında yer alan ekonomik ve önemli bir besin grubudur. Buğdaydan yapılan ürünlerde genel olarak işlenmesi ile birlikte yalnızca enerji veren kısım ortaya çıkmaktadır.

Bulgur Nedir?
Bulgur ise yapısı itibariyle tam tahıllı bir üründür. Protein, mineral, vitamin ve diyet lifleri korunur. Bulgur, temel enerji kaynağımız olan karbonhidrattan zengindir. Kısaca lif açısından zengin, kompleks karbonhidratlı, yüksek proteinli, kolestrol içermeyen, folik asit değeri yüksek ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin maddesidir.

Ekmek Yerine Bulgur
Günlük beslenmemizde ekmek yerine tüketilmesi gereken besinler içerisinde yer alır. Yaklaşık 2 tepeleme yemek kaşığı bulgur pilavı veya 3 yemek kaşığı dolusu kısır, bir dilim ekmeğe yaklaşık kalori içerir. Bulgur içerdiği yüksek posa sayesinde safra asitlerini bağlayarak diyetteki toplam yağ ve kolesterol alımını düşürmeye yardımcı olur. Bu fonksiyonu da, bir ölçüde besin alımının azalmasını sağlar.

Lifli Gıdaların Başında!
İçerdiği yüksek orandaki lif ve karbonhidratlar, yavaş sindirildiği için ve kan şekerini yavaş yükselttiğinden ötürü, glisemik indeksi, makarna ve pirince göre düşüktür bu nedenle de tokluk süresini uzatır. İçerdiği posa kanser yapıcı öğelerin bağırsakta kalma süresini kısaltır, bağırsak duvarı ile temasını azaltır, Bağırsak pH’sını değiştirerek, bakterilerin kanser yapıcı öğeleri üretmesini engellemeye yardımcı olur. Bulgur, bebeklerin zeka gelişimi için olumlu etkilere sahip olduğundan, hamilelikte tüketilmesi oldukça yararlı olacaktır.

Günlük olarak ihtiyacımız olan 30 g lif ihtiyacının tamamı 1 tabak bulgur pilavı ile karşılanır.

Tüm besinlerde olması gerektiği gibi bulgur pilavı da sağlıklı bir beslenme düzeni içinde dengeli miktarlarda tüketildiğinde, insan sağlığına ve kilo kontrolüne olumlu etkileri olacaktır.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim