Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Bulgur Pilavı?

Neden Bulgur Pilavı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tahıl grubu beslenme piramidinin tabanında yer alan ekonomik ve önemli bir besin grubudur. Buğdaydan yapılan ürünlerde genel olarak işlenmesi ile birlikte yalnızca enerji veren kısım ortaya çıkmaktadır.

Bulgur ise yapısı itibariyle tam tahıllı bir üründür. Protein, mineral, vitamin ve diyet lifleri korunmuştur. Bulgur, temel enerji kaynağımız olan karbonhidrat bakımından da zengindir. Kısaca bol diyet lifli, kompleks karbonhidratlı, yüksek proteinli, kolestrol içermeyen, folik asit değeri yüksek ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin maddesidir.

Günlük beslenmemizde ekmek yerine tüketilmesi gereken besinler içerisinde bulgur en başta yer alır. Yaklaşık 2 tepeleme yemek kaşığı bulgur pilavı veya 3 yemek kaşığı dolusu kısır, bir dilim ekmeğe yakın kalori içerir. Bulgur içerdiği yüksek posa sayesinde safra asitlerini bağlayarak diyetteki toplam yağ ve kolesterol alımını düşürmeye de yardımcı olur. Bu fonksiyonu da, bir anlmada besinden aldığınız kalorilerin azalmasını sağlar.

İçerdiği yüksek orandaki lif ve karbonhidratlar yavaş sindirilir. Glisemik indeksi makarna ve pirince göre düşüktür.Kan şekerini yavaş yükselttiğinden ötürü tokluk süresini de uzatır.

İçerdiği lif aynı zamanda kanser yapıcı öğelerin bağırsakta kalma süresini kısaltır ve bunların bağırsak duvarı ile temasını azaltır. Bağırsak pH’sını değiştirerek bakterilerin kanser yapıcı öğeleri üretmesini engellemeye yardımcı olur.

Bulgur, bebeklerin zeka gelişimi için olumlu etkilere sahip olduğundan, hamilelikte tüketilmesi de oldukça yararlı olacaktır. Günlük olarak ihtiyacımız olan 30 g lif ihtiyacının tamamı 1 tabak bulgur pilavı ile karşılanır.

Tüm besinlerde olması gerektiği gibi bulgur pilavı da sağlıklı bir beslenme düzeni içinde dengeli miktarlarda tüketilmelidir. Böyle tüketildiğinde bulgur insan sağlığına ve kilo kontrolüne olumlu etkiler yapacaktır.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim