Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Nasıl Sağlıklı Besleniriz?

Nasıl Sağlıklı Besleniriz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çevrenizde az yersem, kahvaltımı geç yapıp öğün atlarsam kilo verebilirim, akşam yemeklerini atlarsam incelirim diye düşünen birçok insan vardır. Bu kişiler öğün atlama hatasına düştüklerinde metabolizmalarında %60'lara varan yavaşlamaya neden olurlar. Bu sebeple sağlıklı beslenmenin en temel adımlarından birisi de öğün sıklığına dikkat etmek ve muhakkak porsiyon kontrolü yapmaktır. Günde 5 öğün yapıp, hem daha az kalori alabilir, hem de sürekli doygunluk hissi yaşamış olursunuz.

Öğün atlamamak kadar önemli bir diğer konu ise karbonhidrat kaynaklarının doğru seçimidir. Aldığınız karbonhidratın tam tahıllı besinlerden,  baklagillerden, meyve ve sebzelerden gelmesine özen gösterin. Böylece içerdikleri lifler hem sindirim sistemine yardımcı olarak karın bölgesinde oluşan şişkinliği azaltır hem de yüksek lif içeriği ile uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Diyet hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz doğru beslenme düzenini oluşturmak demektir. Zayıflamak veya sağlıklı beslenmek için asla sevdiğiniz yiyeceklere veda etmeniz gerekmiyor. Miktarını sınırlayarak veya ödül gününüzde sevdiğiniz besinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Doğru yağ seçimi de sağlıklı diyetlerde çok önemlidir. Başta zeytin ve zeytinyağı, fındık, kanola yağı gibi tekli doymamış yağlar olmak üzere, doğru yağları içeren yiyeceklerle beslenin. Katı yağlar yerine ceviz, fındık, badem, avokado, keten tohumu, susam gibi besinleri tercih edin. Trans yağ içeren işlenmiş besinlerden (pastane ürünleri gibi) uzak durun.

Çayınızdan ve kahvenizden şekeri çıkarın. Bunun dışında çay ve kahve diüretik oldukları için vücuttan fazla miktarda su kaybetmenize sebep olacaktır, miktarlarını azaltabilir, bunların yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Bitki çayı olarak yeşil çay tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bol miktarda su da için. Günde 2-2,5 lt. su tüketmeye özen gösterin.

Beslenme günlüğü veya defteri tutmaya başlayın. Ne yediğinizi ve ne zaman yediğinizi not edin. Kısa süre sonra hatalarınızı görüp düzenlemeye başlayacaksınız.

Sağlıklı ara öğün seçeneklerini okuduktan sonra eminiz öğünlerinizi atlamak istemeyeceksiniz :)

Dyt.Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim