Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Nasıl Sağlıklı Besleniriz?

Nasıl Sağlıklı Besleniriz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Öğün Atlamayın!

Öğün sıklığına dikkat edin ancak en önemlisi porsiyon kontrolü yapın. Çevrenizde 'Az yersem, kahvaltımı geç yapıp öğün atlarsam kilo verebilirim', 'Akşam yemeklerini tüketmezsen kilo verirsin' diye düşünen bir çok insan vardır. Ancak öğün atlatan kişinin metabolizmasında yaklaşık olarak %60'lara varan yavaşlamaya neden olduğu bildirilmektedir. Günde 5 öğün yapıp, hem daha az kalori alabilir, hem de sürekli doygunluk hissi yaşamış olursunuz.

Karbonhidrat Kaynaklarınızı Doğru Seçin

Aldığınız karbonhidratın tam tahıllı besinlerden, baklagillerden, meyve ve sebzelerden gelmesine özen gösterin. Böylece içerdikleri lifler hem sindirim sistemine yardımcı olup, karın bölgesinde oluşan şişkinliği azaltır hem de yüksek lif içeriği ile uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yasak Yok!

Diyet hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz beslenme düzenini oluşturmak demektir. Zayıflamak veya sağlıklı beslenmek için asla sevdiğiniz yiyeceklere veda etmeniz gerekmiyor. Miktarını sınırlayarak veya ödül gününüzde sevdiğiniz besinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yağ Seçimi

Doğru yağları tercih edin. Başta zeytin ve zeytinyağı, fındık, kanola yağı gibi tekli doymamış yağlar olmak üzere, doğru yağları içeren yiyeceklerle beslenin. Katı yağlar yerine ceviz, fındık, badem, avokado, keten tohumu, susam gibi besinler de sağlıklı yağlar içerir. Trans yağ içeren işlenmiş besinlerden (pastane ürünleri gibi) uzak durun.

Su İçin!

Bol miktarda su için. Günde 2-2,5 lt. Su tüketmeye özen gösterin.

Çay, Kahve ve Şekere Dikkat

Çay ve kahvenizden şekeri çıkarın. Bunun dışında çay ve kahve diüretik oldukları için vücuttan fazla miktarda su kaybetmenize sebep olacaktır, miktarlarını azaltabilir, bunların yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Bitki çayı olarak yeşil çay tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Günlük Tutun

Beslenme günlüğü/defteri tutmaya başlayın! Ne yediğinizi ve ne zaman yediğinizi not edin. Kısa süre sonra hatalarınızı görüp düzenlemeye başlayacaksınız.

Sağlıklı ara öğün seçeneklerini okuduktan sonra eminiz öğünlerinizi atlamak istemeyeceksiniz :)

Dyt.Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim