Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Narın Faydaları

Narın Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Nar sağlığa sayısız faydasıyla bilinen mucizevi bir meyve. Son dönemlerin popüler konusu kudret narından değil, en iyileri Akdeniz bölgemizde yetişen kırmızı kış mucizelerinden bahsediyoruz. Sağlıklı bir yaşam sürmek için kesinlikle tüketmenizi önerdiğimiz narın faydalarına gelin bir göz atalım:

Özellikle nar çekirdeğinin yağında bulunan ve omega-5 olarak da bilinen punisik asit çok güçlü bir antioksidandır. Bu içeriği sayesinde bağışıklık sistemini uyararak vücut direncini artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Güçlü antioksidan etkiye sahip olan nar, içerisinde bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidanlar sayesinde östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etki gösterir. Yine son zamanda yapılan araştırmalar prostat ve cilt kanserine karşı korunmada narın önemine dikkat çekmektedir.

Nar kabuğunda bulunan ellajik asit, antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Ellajik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak onları çok önemli bir oranda etkisizleştirmektedir. Nar meyvesinin kabuklarını kurutulup toz haline getirebilir, daha sonra da yoğurda karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu tozu nar ekşisine de katabilirsiniz.

Na­rın en önem­li özel­lik­le­rin­den bi­ri ge­nel da­mar sağ­lı­ğı­nı, özel­lik­le de kal­bi koru­ma­sıdır. Da­mar tı­ka­nık­lık­la­rı­nı ge­ri­let­me özel­li­ği bu­lu­nan nar, ‘A­CE­’ de­ni­len en­zi­mi en­gel­le­ye­rek tan­si­yon dü­şü­rü­cü bir et­ki de ya­pı­yor. 2010 yı­lında Co­lum­bi­a Üni­ver­si­te­si Kar­di­yo­lo­ji bö­lü­mün­de ya­pı­lan bir ça­lış­ma­da, nar su­yu­nun faydaları arasında da­mar tı­ka­nık­lı­ğı­nı ön­le­yi­ci özel­li­ği özellikle vurgulanmıştır.

Nar içerdiği E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini de geciktiriyor. Cildi serbest radikallere karşı koruyarak cilt dokusunun daha pırıltılı ve elastik görünmesini sağlar.

Daha çocukken meşhur bilmecesiyle hayatımıza giren nar, gün geçtikçe soframızda daha çok yer buluyor. Kilo vermek isteyenler aman dikkat! Kilo kontrolüne dikkat eden kişiler narı miktarına dikkat ederek tüketmelidir.

1 porsiyon meyveye denk gelen narın miktarı 1/2 orta boy nardır. Merak ettiğiniz diğer tüm besin gruplarının beslenme programlarındaki değişim listelerine bir diğer yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim