Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Meyve ve Sebzeyi Birbirinden Ayıran Özellik

Meyve ve Sebzeyi Birbirinden Ayıran Özellik
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sebzeler ve meyveler genelde düşük kalorili besinler olarak bilinir. Sebze ve meyveyi birbirinden ayıran genel özellik, meyvelerin tatlı olmasıdır. Botanik olarak patlıcan, salatalık, biber, domates bitkilerin meyveleri olmasına karşın tatlı olmadıklarından sebze grubuna girer. Bitkilerin yaprakları sürgünleri, çiçekleri ve yumruları da tatlı değildir ve sebze grubunda yer alır. Yumrular arasında yer alan patates diğer yumrulardan farklı olarak nişasta içerir.

Meyvelerin tatlı olmasının sebebi nedir?
Meyvelerin tadı içerdikleri şekerden kaynaklanır. Meyvelerde bulunan şeker çoğunlukla sindirime gerek duymadan kana geçen ve bu nedenle monosakkarit grubuna giren fruktozdur. Bu nedenle fruktoz meyve şekeri olarak bilinir. Üzüm diğer meyvelerden farklı olarak yine monosakkarit grubuna giren glikozu daha çok içerir. Yine şeker pancarı, meyvelerden farklı olarak sindirim sırasında glikoz ve fruktoza parçalanan bu nedenle disakkarit grubuna giren sakkaroz içerir. Diğer sakkaroz içeren bitki, şeker kamışıdır. Şeker kamışı ve şeker pancarından şeker elde edilir. Muzda fruktoz ve glikoz yanında bir miktarda nişasta bulunur. Meyvelerde sindirilemeyen karbonhidratlardan ve diğer öğelerden oluşan posa (lif) de bulunur. Posa meyvenin daha çok kabuk ve çekirdek civarında bulunur. Meyvenin enerji değeri içerdiği şeker, nişasta ve posa miktarına göre değişir.


Meyvelerin kalori değerleri

Bir adet elmanın büyüklüğü 100 ile 200 gram arasında değişir. İnsan günde 3 elma yemiş olsa en az 189 en çok 378 kalorilik enerji almaktadır. Kahvaltıda da bir su bardağı taze portakal suyu için 4 orta boy portakal sıkmak gerekir. Bu da yaklaşık 150 kalorilik enerji sağlar. Böylece meyveden oluşan enerji miktarı yaklaşık 500 kaloridir. Çoğu kez insan bunun büyük kısmını günlük besinleri arasında saymaz. Her gün 200 kalorilik fazladan enerji alımı ayda 6000 kalorilik fazladan enerji alındığını gösterir. Bu da ayda yaklaşık 900 gr ağırlık kazanımı demektir.


Ne kadar meyve-sebze tüketmeliyiz?

Sağlıklı beslenme önerilerinde insanın sağlığının korunması için günde en az 5-6 porsiyon meyve-sebze tüketilmesi gerektiği yer almaktadır. Bu öneriyi sadece meyveye indirgemek ve faydalıdır diye gereksinimden duyduğumuz miktardan fazla tüketmek doğru değildir. Meyvenin yanında sebzeye de önem vermek ağırlık denetimi için gereklidir. Acıkınca 1 adet meyve yerine aynı miktarda salatalık yemekle alınan enerji miktarının üçte bire indiğini de unutmamak gerekir.

Sebzelerin besin değerlerini kaybetmemesi için sebze yıkama ve sebzeleri hazırlamanın püf noktaları kısmımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim