Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Mevsim Değişikliklerinin Etkileri

Mevsim Değişikliklerinin Etkileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mevsim değişiklikleri her insanda farklı etkiler yaratır. Aşırı stresli, heyecanlı ve sinirli kişiler mevsim geçişlerinde kendilerini fiziksel olarak daha güçsüz hisseder. Bunun sonucunda da vücutları daha çabuk tepki gösterir ve hastalanmaya daha müsait olabilir. 

Havaların gittikçe soğumaya başladığı ve sonbaharın kendini iyiden iyiye göstermeye başladığı şu günlerde hastalıklardan korunmak ve yorgunluğun önüne geçmek için bağışıklık sistemimizi biraz daha güçlendirmek gerekir. Peki soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı ?

Bu dönemde vücut direncini arttırmak için antioksidan olarak da görev yapan A, C, E vitaminleri ile selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin bunun yanı sıra omega 3 ve omega 9 yağ asitlerince zengin bir diyet uygulanmalıdır. Günde 5-6 porsiyon sebze meyve tüketerek günlük almamız gereken vitamin ve mineralleri almış oluruz. Balık, balık yağı, keten tohumu, soya fasulyesi ve cevizde bulunan omega 3 yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega 9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Günlük beslenmemizde, bu besinlerden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeye özen göstermeliyiz.

Özellikle besin çeşitliliği bu dönemde önem taşımaktadır. Örneğin yemek yediğimiz tabağı göz kararı 4 eşit parçaya ayıralım ve değişik besin gruplarını ve antioksidan kapasitesi yüksek değişik renkte besinleri aynı tabakta tüketip besinlerin etkileşiminden faydalanabiliriz.

Bu dönemde yeterli sıvı tüketimi de önemlidir. Günlük su tüketimi ortalama 2 litre ve üstü olmalıdır. Yine antioksidan özelliği yüksek olan beyaz veya yeşil çaydan günde 2 fincan tüketebiliriz.

Uyku düzeninin sağlanması diğer önemli bir konudur. Herkesin ihtiyacı olan uyku miktarı farklıdır. Mevsim geçişlerinde uyku düzeni bozulabilir. Alışık olduğumuz saatte yatağa gitmemiz ve ihtiyacımız kadar uyumamız gerekmektedir. Az uyumak kadar, aşırı uyku durumu da kendimizi daha kötü hissetmemize neden olabilir.

Mevsim geçişlerinde bazı hormonal değişimler de yaşanabilir. Bu değişimlerle beraber iştahta artış olabilir, duygu durumu depresif bir hal alabilir. Sıcak soğuk hava geçişleri yüzünden yaşanan rehavet, yorgunluk, stres ve gerginlik sonucu tiroid bezinde çalışma düzensizlikleri görülebilir. Yine de kendimizi eve kapatmak yerine açık havada en az yarım saatlik yürüyüş yaparak, oksijen alımımızı artırabiliriz.

Bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler ve ilaçlar en çok merak edilen konulardan birisidir. Gerektiğinde bu ilaçlar kullanılabilir. Özellikle doğal ilaç olarak bilinen destek ürünleri kullanımının çok arttığı günümüzde bunların çoğunlukla kontrolsüz kullanıldığını görmekteyiz. Hangi destek ürünü olursa olsun daima doktora danışılarak kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Soğuk havalarda vitamin deposu kremasız balkabağı çorbası ile içinizi ısıtabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim