Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yaş, cinsiyet ve genetik gibi değişmez faktörlerin varlığının yanında metabolizmanızı hızlandırmak için faydalı olduğu bilinen bazı yöntemler de bulunmaktadır. Alışkanlıklarınızdaki bazı noktalara dikkat ederek hem metabolizmanızın hızlı çalışmasına, hem de sağlıklı yaşam tarzınızın oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz ve Hareketli Yaşam

Metabolizmanın hızlanması için en temel yol tartışmasız düzenli egzersiz yaparak kas dokusunu artırmaktır. Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi aerobik bir egzersizi günlük olarak yapmaya çalışın. Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak da kaslarınızı çalıştırın. Aerobik egzersizler yağ yakar, ağırlık çalışması ise vücudunuzun sıkılaşarak şekillenmesini sağlarken, metabolizma hızını da artırır. Ayrıca yemekten sonra yapılan hafif yürüyüşler metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Günlük hareketinizi artırmanın yollarını arayın. Asansör yerine merdiven kullanmak, telefonla konuşurken hareket etmek ve arabanızı gideceğiniz yerden biraz daha uzağa park etmek gibi aktiviteler gün boyu metabolizmanızı hızlandırmak için yapabileceğiniz küçük değişikliklerdir.


Öğünleri Aksatmayalım

Kahvaltı yapmak, her yeni gün başlangıcında metabolizmanızı artırmaya yardımcı olur. Gece boyunca düşen metabolizma hızı, kahvaltı ile yüzde 20-30 artmaktadır. Kahvaltı yapmadığınız da vücudunuz aç kaldığına dair sinyaller vermeye başlar ve kendisini korumak için metabolizmanız yavaşlar. Ayrıca besin tüketmek sindirim sistemimizi aktive ettiği için sabah yapacağınız dengeli bir kahvaltı, metabolizmanızın çalışmasını sağlamaktadır.

Almanız gereken enerjiyi daha fazla öğüne böldüğünüzde hem kan şekeri regülasyonunuzu sağlayarak daha az acıkırsınız, hem de vücudunuzu sürekli çalıştırarak metabolizma hızınızı artırırsınız. Bu nedenle az az sık sık beslenmeye çalışın.


Beslenmede Çeşitlilik


Her gün aynı besinleri tüketmek metabolizma hızınızın düşmesine neden olur. Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın, her gıda farklı besin öğeleri içerir ve metabolizmanızı farklı derecelerde aktive eder. Aynı zamanda çeşitliliği artırmak motivenizi de artırarak sıkıcılığı ortadan kaldırıp kilo vermenizi de destekleyecektir.

Posa tüketiminizi artırın. Posa toksinleri atar, kan şekerini dengeler, tok tutar ve yağ emilimini azaltır. Posa tüketiminizi artırmak için kepeği ayrılmamış tahılları, kurubaklagilleri günlük beslenme programınıza eklemeli, liften zengin elma, armudu kabukları ile yemeli, portakal, greyfurt, mandalinanın beyaz posalı kısımlarını çok soymadan tüketmelisiniz.

Yeterli kalsiyum alımı metabolizmayı hızlandırır. Yağsız süt ve yoğurt, en iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Baharatların ve bitki köklerinin metabolizmayı yüzde 1-2 de olsa etkileyebileceği belirtiliyor. Yemeklerde bol baharat kullanarak, hem tuzu azaltın hem de yağı düşük tutup baharatla lezzeti dengelemeye çalışın.

Metabolizmanızın doğru ve verimli şekilde çalışması, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile birlikte yediklerinizin sistemli şekilde yakılıp oluşan atıkların atılabilmesi için vücudumuzun en büyük yardımcısı su. Günde 2-2,5lt su içmeyi ihmal etmeyin.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim