Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yaş, cinsiyet ve genetik gibi değişmez faktörlerin varlığının yanında başvurabileceğiniz metabolizma hızlandırma yöntemleri de vardır. Alışkanlıklarınıza ve bazı noktalara dikkat ederek metabolizmanızın hızlı çalışmasına ve sağlıklı yaşam tarzınızın oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz. 

Metabolizma hızlandırmak için en temel yol tartışmasız düzenli egzersiz yaparak kas dokusunu artırmaktır. Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi aerobik bir egzersizi günlük olarak yapmaya çalışın. Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak da kaslarınızı çalıştırın. Ayrıca yemekten sonra yapılan hafif yürüyüşler metabolizma hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Hiç olmazsa günlük hareketinizi artırmanın yollarını arayın. Asansör yerine merdiven kullanmak, telefonla konuşurken hareket etmek ve arabanızı gideceğiniz yerden biraz daha uzağa park etmek gibi aktiviteler gün boyu metabolizmayı hızlandırmak için yapabileceğiniz küçük değişikliklerdir.

Kahvaltı yapmak her yeni gün başlangıcında metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Gece boyunca düşen metabolizma hızı, kahvaltı ile %20-30 artmaktadır. Kahvaltı yapmadığınızda vücudunuz aç kaldığına dair sinyaller vermeye başlar ve kendisini korumak için metabolizma yavaşlar. 

Almanız gereken enerjiyi daha fazla öğüne böldüğünüzde kan şekeri regülasyonunuzu sağlayarak daha az acıkırsınız ve vücudunuzu sürekli çalıştırarak metabolizma hızınızı artırırsınız.

Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın, her gıda farklı besin öğeleri içerir ve metabolizmanızı farklı derecelerde aktive eder. 

Posa toksinleri atar, kan şekerini dengeler, tok tutar ve yağ emilimini azaltır. Posa tüketiminizi artırmak için kepeği ayrılmamış tahılları, kurubaklagilleri günlük beslenme programınıza eklemelisiniz. Yani liften zengin elma, armudu kabukları ile yemeli, portakal, greyfurt, mandalinanın beyaz posalı kısımlarını çok soymadan tüketmelisiniz.

Yeterli kalsiyum alımı da metabolizmayı hızlandırır. Yağsız süt ve yoğurt, en iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Baharatların ve bitki köklerinin metabolizmayı %1-2 de olsa etkileyebileceği belirtiliyor. Yemeklerde bol baharat kullanarak, hem tuzu azaltın hem de yağı düşük tutup baharatla lezzeti dengelemeye çalışın.

Metabolizmanızın doğru ve verimli şekilde çalışması, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile birlikte yediklerinizin sistemli şekilde yakılıp oluşan atıkların atılabilmesi için vücudumuzun en büyük yardımcısı su. Günde 2-2,5 litre su içmeyi de ihmal etmeyin.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim