Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Masabaşında Tüketilebilen Meyvelerin Faydaları

Masabaşında Tüketilebilen Meyvelerin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İş yerinde bazen enerjinizi çok yüksek hissederken bazen elinizi dahi kaldıramayacak kadar kendinizi yorgun ve güçsüz mü hissediyorsunuz?

Almanız gereken vitamin ve mineral değerlerini karşılayarak halsizliğinizi ve yorgunluğunuzu ortadan kaldıran ara öğünler gününüzün kurtarıcısı olacaktır. Aynı zamanda bu ara öğünler kilo vermenizi de destekler. Ofiste pratik ve dengeli ara öğünler için meyve iyi bir alternatif oluşturabilir.
Meyveler zengin vitamin ve mineral içeriği ve posa kaynağı olmasından dolayı vücudumuz
için çok önemlidir.

Gelin Bazı Meyvelerin Mükemmel Etkilerini Birlikte İnceleyelim;
Ananas; içerdiği bromelain enzimi proteinleri sindirici etkiye sahipken, nar içerdiği yararlı maddelerle kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur.
Ahududu; ise göz sağlığını destekler, denge, koordinasyon ve kısa süreli hafıza üzerinde etkilidir.
Elma; midede hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatır. Ne demişler; aç karnına bir elma, ilaç alma. Mide ve gaz problemi yaşayanlar, meyveleri kabuksuz ve ılık tüketmeliler.

İş yerinde taze meyvelerdense kuru meyveler daha kolay oluyor diyenlerdenseniz, kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbest radikallere karşı korur. Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında bütün mineralleri korunur.

Meyveler arasında ise kurutmaya en elverişli olanları elma, armut, vişne, erik, kayısı, üzüm ve dut, kivi, mango, muz, çilek, ananastır.

Meyve Kilo Aldırır mı?
Avusturya’lı Katherine Livingstone ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada meyvelerde bulunan şekerin kilo aldırmadığı gözlendi. Düzenli meyve tüketimi obezite riskini azaltırken, birçok kronik hastalığın riskini önlüyor. Meyve kişilere uzun vadede sağladığı fiziksel sağlığa fayda dışında kısa vadede zihinsel olarak olumlu etkileri de vardır.

Kalorisi yoktur düşüncesiyle bol miktarda meyve tüketilebileceğini zannederiz. Ancak meyveler şeker oranı yüksek olan besinler. Bu nedenler almamız kaloriye bağlı olarak değişmekle beraber günde 3-4 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

1 porsiyon meyve ; 3-4 kuru kayısı, 2 küçük mandalina, 7-8 çilek, ½ muza eş değerdir. Tüm meyveleri zamanında tüketmek her zaman daha doğrudur. Mevsiminde olan meyve yapay üretim takviyeleri içermediğinden daha sağlıklıdır. İlaç ve hormon gibi maddeler içermediğinden dolayı da kanser gibi birçok hastalık için risk oluşturmaz.

Her mevsim en uygun besinleri alabilmek için hangi mevsim, hangi besin takvimimiz size yol
gösterici olacaktır.

MEVSİMİNE GÖRE MEYVELER

İLKBAHAR YAZ SONBAHAR KIŞ
Can Erik Kiraz Mürdüm Eriği Elma
Çilek Çilek İncir Muz
Muz Şeftali Elma Portakal
Çağla Vişne Portakal Mandalina
  Kayısı Mandalina Ayva
  Yeşil erik   Nar
  Mürdüm eriği   Greyfurt
  Kavun    
  Karpuz    
  Üzüm    
  Dut    
  İncir    
  Böğürtlen    
  Şeftali    
  Nektarin    
  Armut    

Masabaşı çalışanlarının yakındığı bir diğer konu da ara öğün tüketimidir. Ara öğünün önemini anlatan ara öğünleriniz çok önemli yazımıza göz atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim