Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Masabaşında Tüketebileceğiniz Meyveler

Masabaşında Tüketebileceğiniz Meyveler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İş yerinde bazen enerjinizi çok yüksek hissederken bazen elinizi dahi kaldıramayacak kadar kendinizi yorgun ve güçsüz mü hissediyorsunuz? Almanız gereken vitamin ve mineral değerlerini karşılayarak halsizliğinizi ve yorgunluğunuzu ortadan kaldıran ara öğünler gününüzün kurtarıcısı olacaktır. Ofiste meyvelerde iyi ara öğün alternatifleri arasındadır. Genel olarak düzenli meyve tüketimi obezite riskini azaltırken, birçok kronik hastalığın riskini önler. Gelin masabaşında tüketebileceğimiz bazı meyvelerin mükemmel etkilerini birlikte inceleyelim:

  • Ananasın içerdiği bromelain enzimi proteinleri sindirici etkiye sahipken, nar içerdiği faydalı bileşenlerle kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur.
  • Ahududu göz sağlığını destekler, denge, koordinasyon ve kısa süreli hafıza üzerinde etkilidir.
  • Elma midede hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatır. Mide ve gaz problemi yaşayanlar, meyveleri kabuksuz ve ılık tüketmeliler.
  • Sağlıklı kuru meyveler de iş yerinde kolayca tüketilebilir. Yüksek antioksidan potansiyelleri ile vücudu öncelikle serbest radikallere karşı korurlar. Meyveler arasında kurutmaya en elverişli olanları elma, armut, erik, kayısı, üzüm ve dut, kivi, muz, çilek, ananastır.

Peki tükettğimiz bu meyveler kilo aldırır mı? Meyvelerde bulunan şekerin kilo aldırmadığını iddia eden çalışmalar olsa da bunlar şeker oranı yüksek olan besinler. Bu nedenler almamız kaloriye bağlı olarak değişmekle beraber günde 3-4 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. 1 porsiyon meyve ; 3-4 kuru kayısı, 2 küçük mandalina, 7-8 çilek, yarım muza eş değerdir.

Mevsiminde olan meyve, yapay üretim takviyeleri içermediğinden daha sağlıklıdır. Her mevsim en uygun besinleri alabilmek için hangi mevsim, hangi besin takvimimiz size yol gösterici olacaktır.

İLKBAHAR

YAZ

SONBAHAR

KIŞ

Can Erik

Kiraz

Mürdüm Eriği

Elma

Çilek

Çilek

İncir

Muz

Muz

Şeftali

Elma

Portakal

Çağla

Vişne

Portakal

Mandalina

 

Kayısı

Mandalina

Ayva

 

Yeşil erik

 

Nar

 

Mürdüm eriği

 

Greyfurt

 

Kavun

   
 

Karpuz

   
 

Üzüm

   
 

Dut

   
 

İncir

   
 

Böğürtlen

   
 

Şeftali

   
 

Nektarin

   
 

Armut

   

Masabaşı çalışanlarının yakındığı bir diğer konu da ara öğün tüketimidir. Ara öğünün önemini anlatan blog yazımızı sizler için hazırladık :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim