Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Masabaşı Çalışanlar Dikkat! Ara Öğünleriniz Çok Önemli

Masabaşı Çalışanlar Dikkat! Ara Öğünleriniz Çok Önemli
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

​​Gün içerisinde birkaç küçük öğün ve atıştırmalık tüketen kişiler, açlığı daha fazla kontrol edip, daha kolay kilo verebilir.
Ara öğün yapılmasındaki ilk amacımız; kan şekerini dengede tutup çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemek yemeyi engellemektir. Atladığımız her öğünden sonar diğer öğüne kadar çok acıkır ve karşımıza çıkan her yemeği zararlı zararsız demeden, miktar kontrolü de yapmadan tüketiriz.

Bu nedenle gün içerisinde açlık durumunuza göre 2 saat aralıklarla öğünlerinizi tüketebilir, kan şekeri dengenizi sağlayarak, açlık yaşamadan kilo verebiliriz.

Ara öğünü atlamayın!

Ara öğün yapmamanın bir diğer avantajı ise ani tatlı isteklerini azalması hatta ortadan kaldırmasıdır.

Ayrıca ara öğün yaparak sık sık beslenmeyi alışkanlık haline getirecek, buna bağlı olarak da metabolizma hızımız artacaktır. Metabolizma hızımızın artmasına bağlı olarak da kilo kaybımız hızlanacaktır. En önemli ara öğün, öğle ve akşam yemeği arasında tüketilen ara öğündür. Bu ara öğünü yapmamanın gece açlıklarını tetiklediğini unutmamak gerekir.


Abur cuburlara dikkat!

Ara öğün yaparken seçilecek besinler de çok önemlidir, ara öğün yapalım da ne yersek yiyelim demiyoruz. Genelde ara öğün denildiğinde akla abur cuburlar, yağlı ve şekerli yiyecekler gelir. Planlanmayan atıştırmalıklar bel bölgesine yağ olarak geri dönüş sağlarken, planlı ara öğünler tam tersini yapar. Özellikle şekerli besinleri tercih ederseniz, kan şekeriniz ani olarak yükselir ve sonrasında ani olarak düşer. Bu durumda ise daha kısa sürede acıkarak, tatlı, tuzlu ve yağlı besinler arka arkaya daha fazla tüketilir.

Lifli besinler tok tutar!

Ara öğün için posa içeriği yüksek besinler ilk tercihimiz olmalıdır. Bu besinlerin midede kalma süreleri fazla olduğundan sizi daha uzun süre tok tutar. Aynı zamanda sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı için lifli besinleri tercih etmek oldukça önemlidir. Kabuğu soyulmamış meyveler, tam tahıllı besinler, çiğ sebzeler en güzel posa kaynaklarıdır.


Kalori dengesini unutmayın

Ana öğünlerde besin seçimi yaparken kalori dengesi de unutulmamalıdır. Light ürünler kalorisiz besinler değildir bu nedenle tükettiğiniz miktarlara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Karbonhidrat ve protein dengesini sağlayarak da uzun süre tok kalabilirsiniz. Light bisküvinizin yanına 1 bardak süt veya yoğurt ile meyvenizin yanına badem ya da fındık ekleyerek gününüzü daha da güzel hale getirebilirsiniz.

Günlük almanız gereken kalori miktarını hemen belirmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim