Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Makarna Enerji Verir

Makarna Enerji Verir
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Makarna saf durum buğdayından elde edilen irmikten üretilmektedir. Türkiye’de üretilen makarnalarda durum buğdayı kullanılmaktadır. Durum buğdayı, ekmeklik buğdaya göre protein açısından daha zengin bir buğday çeşididir, fazla su ve güneş istemez, özel şartlarda yetişir. Makarna ise, bu özel buğdaydan elde edilen irmikle yapılır.

Üretim Esnasında Besin Kaybına Uğrar mı?
Makarna üretiminde, ekmek üretiminde olduğu gibi yüksek sıcaklıklar kullanılmaz ve bu sebepten üretimi sırasında besin kaybı düşüktür. Makarna pişirilirken besin kaybının da az olması, enerji verici ve kolay hazırlanışı ile annelerin çocuklarına hazırladığı güzel bir lezzettir.

Makarna, vitamin ve mineraller açısından da çok zengindir. Bu özellikleri sayesinde çocuklar için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Ayrıca kalori oranı düşüktür. A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor ve protein yönünden çok zengin olan makarna, çocukların gün içerisindeki beslenme planlarında yer almalıdır. Çocuklarda 0-6 yaş dönemindeki sağlıklı beslenme, zeka düzeyini ciddi düzeyde etkiler. Beyin, gelişiminin yüzde 90’ı 3 yaşına kadar tamamlanır. Makarnanın besin değerleriyle birlikte zeka gelişimine etkisi yüksektir. Sık sık olmasa da haftada 3-4 kez çocuğunuza makarna yedirebilirsiniz. Makarna çocukların günlük enerji ihtiyacının karşılanması için uygun bir karbonhidrattır. Çocuğunuzun gün içinde kaybettiği enerjiyi düşünecek olursak makarna çocuğunuz için güzel bir lezzet olacak ve kaybolan enerjiyi çocuğunuza geri verecektir. Makarna özellikle çocuklarda, gençler ve sporcularda olmak üzere her yaş grubu ve özel diyetlerde kullanılabilecek geniş bir yelpazeye hitap eder.

Birlikten sağlık doğar!

Makarna ile Birlikte Neler Tüketilmeli?
-Peynir veya yoğurtla kalsiyum ve protein değerinin artırabilirsiniz.
-Ton balığı ve ceviz ilave ederek Omega - 3 kaynağı haline getirebilirsiniz.
-Sebze yemeyen çocuğunuz için sebzeli makarna hazırlayabilirsiniz.

Makarnayı Sos ile Sevenlerdenseniz...
Soslar, hayatımızda, ayrı bir yere çoktan yerleştiler bile. Yediğimiz birçok yemeğe ilave edilen soslar, sizce de çok masum gözükmüyorlar mı? Domates sos, yoğurtlu sos, mayonezli sos, sirkeli sos, kremalı sos ve dahası… Soslar; genellikle iştah açıcı ve yüksek kalorili oldukları için dikkatli tüketilmesi gerekir. Daha az yağ ve kalori için light, yağı azaltılmış, düşük kalorili veya yağsız sos çeşitleri seçebilirsiniz. Soslar hazırlanırken çocuğunuzun isteği doğrultusunda sağlıklı bir şekilde hazırlamaya dikkat edelim. Yemeklerinizi diyetinize uygun, besin değerleri kaybolmadan ve pratik bir şekilde hazırlamak için besinleri doğru pişirme önerilerimize göz atmak ister misiniz?

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim