Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Maden Suyu Mu Soda Mı?

Maden Suyu Mu Soda Mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Maden suyu ve soda sık sık birbirleri ile karıştırılır. Yaralarından bahsedilirken aslında maden suyuna özgü olan bir sodaya da atfedilir. Bu makalemizde size soda ve maden suyunun farklarını açıklamaya çalışacağız. 

Soda içilebilir özellikteki suyun sodyum bikarbonat veya izin verilen mineral tuzu, katkı ve aroma maddeleri ile tekniğine göre karıştırılması ile hazırlanan, karbondioksit ile gazlandırılmış olan yapay bir içecektir. İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapmış oluruz. Çoğu meşrubatın ana maddesini teşkil eder. Şekerli, aromalı ve sitrik asit ihtiva eden soda türleri gazoz olarak adlandırılır.

Maden suyu ise yeraltı sularından beslenir. Çözünmüş halde mineral ve gaz içeren kaynak suları maden suyu adı altında toplanır. Maden suyu içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Maden suyu sodası çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır. Yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar. 

Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzdaki vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçeriğindeki çözünmüş katı madde içeriği 250 ppm’den az olan sulardır. İçme suyu olarak veya meyve suyu, şurup ve alkollü içkilere karıştırmak için kullanılır. Maden suyu kapağı açılmaz ise kesinlikle bozulmaz, sadece kapak ve ambalajdan dışarıya karbondioksit gazı azalabilir.

Peki maden suyu ile soda arasındaki fark nedir? Soda doğal mineraller içermez. Maden suyunda karbondioksit gazı doğal olarak bulunmakta iken sodaya daha sonradan ilave edilmiştir. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaydır. İçeceğe sağladığı kolay yutma özelliğinin yanı sıra karbondioksit gazının önemli bir faydası da içinde bulunduğu içeceklerde bakteri ve mikrop üremesine izin vermediği için tüketiciler açısından güvenli olmasıdır. Renksiz ve güneşten etkilendiği için genellikle yeşil veya kahverengi şişelere ambalajlanırlar. Maden suyu ayrıca mideyi rahatlatma özelliğine de sahiptir. 

Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genellikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. 

Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı insanlar günde iki şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalıdır.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim