Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kurban Bayramı'nda Et ve Tatlı Tüketimine Dikkat Edin!

Kurban Bayramı'nda Et ve Tatlı Tüketimine Dikkat Edin!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kırmızı et protein açısından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra doymuş yağ ve yüksek oranda kolesterol içerdiğinden, sağlığımızı riske atmamak için tüketimini sınırlandırmak önemlidir. Zengin bir demir içeriğine sahip olan eti, vücut içerisinde kullanımını artırabilmek için C vitamini yönünden zengin besin kaynakları ile beraber tüketmekte yarar vardır. Örneğin doğru koşullarda pişirilen eti, limonlu salata ile tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Eti Nasıl Pişirmeliyiz?
Taze kesilmiş etin sindirimi çok zordur, hazımsızlık yapabilir. Sert olmasından dolayı pişirilmesi de zordur. Gün içerisinde sindirim sıkıntılarıyla savaşmak istemiyorsanız etler buzdolabında 1-2 gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketilmelidir.


Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli ‘kanserojen maddelerin’ oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Mangal ve ızgarada pişirilen etler kısa sürede yüksek dereceli ısıya maruz kalır. Bu süreçte et ile ateş arasındaki mesafe yakın olmamalı, etin yanmamasına dikkat edilmelidir. Kavurma, kurban bayramının vazgeçilmezleri arasındadır. Gelenek haline gelen kavurmanın içine, kuyruk yağı veya tereyağı eklenmeden kısık ateşte kendi suyu ile pişirilmelidir.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Etin pişirilmesi kadar saklanma koşulları da oldukça önemlidir. Riskli bir besin olan et ve et ürünleri açıkta ya da oda sıcaklığında bırakılmamalı, tüketilene kadar buzdolabında (0-4∞C) çiğ besinler ile pişmiş yiyecekler birbirine temas etmeyecek şekilde, üzerleri kapalı olarak muhafaza edilmelidir.

Etler uzun süre saklanılmak istenildiğinde birer pişirimlik parçalara ayrılarak yağlı kağıt veya temiz buzdolabı poşetlerinde saklanabilir. Etler kıyma haline getirilirse saklama süresi kısalır. Kıyma buzdolabında 1- 2 gün parça et ise 2- 3 gün saklanabilir. Etler soğuk depolarda dondurularak, -18 derecede uzun süre saklanabilir. Donmuş etler soğuk yerde yani buzdolabında çözdürülmelidir. Çözdürülen etlerin tekrar dondurulması tehlikelidir.

Şerbetli Tatlı Tüketimine Dikkat!
Bayramların bir diğer vazgeçilmezi arasında tatlılar yer alır. Şerbetli tatlılar bayramlarda daha çok tüketilmektedir. Şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Şerbetli tatlı tüketmek istiyorsanız gün aşırı 1-2 dilim baklavada sınırlı kalmaya çalışın.

Bayram ziyaretleri nedeniyle yemek saatleriniz, ana ve ara öğünler şaşabilir. İştahınızı kontrol etmek için, ziyaretlere giderken çok aç olmamaya dikkat edilmelidir. Yanınızda az yağlı süt veya kuru meyve ve ceviz karışımı taşımayı ihmal etmeyin.

Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilmektedir. Bu tür içeceklerin tüketilen miktarlarına dikkat edin, bunun yanı sıra su tüketimini de günde 2- 2,5 lt'nin altına düşürmeyin.

Formda ve mutlu bayramlar dilerim...

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim