Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kurban Bayramı'nda Et ve Tatlı Tüketimine Dikkat Edin!

Kurban Bayramı'nda Et ve Tatlı Tüketimine Dikkat Edin!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bayramlar beslenme rutinimizin dışına çıktığımız, hatta bazen aşırıya kaçtığımız günlere dönüşebiliyor. Kurban Bayramı’nda da farkında olmadan yaptığımız aşırı et ve tatlı tüketimi kilo alımına veya sağlık problemlerine yol açabilir.

Kırmızı et protein açısından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra, doymuş yağ ve kolesterol içerdiğinden dolayı doğru miktarlarda tüketilmelidir. Ayrıca taze kesilmiş etin hem pişirmesi hem de sindirimi, dinlenmiş ete göre daha zordur ve hazımsızlık yapabilir. Gün içerisinde sindirim sıkıntılarıyla savaşmak istemiyorsanız kurban etini, buzdolabında 1-2 gün boyunca beklettikten sonra, haşlayarak, kavurarak veya ızgarada pişirerek tüketmelisiniz.

Mangal ve ızgarada pişirilen etler kısa sürede yüksek dereceli ısıya maruz kalır. Bu süreçte et ile ateş arasındaki mesafe yakın olmamalı, etin yanmamasına dikkat edilmelidir. 

Et kavurma, kurban bayramının vazgeçilmezleri arasındadır. Gelenek haline gelen kavurmanın içine, kuyruk yağı veya tereyağı eklenmeden kısık ateşte kendi suyu ile pişirmenizi öneririz.

Peki kurban eti nasıl saklanmalı?

Etin pişirilmesi kadar saklanma koşulları da oldukça önemlidir. Riskli bir besin olan et ve et ürünleri, tüketilene kadar buzdolabında 0-4 derecede, çiğ besinler ile pişmiş yiyecekler birbirine temas etmeyecek şekilde, üzerleri kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Et nasıl saklanır sorusunun detaylı cevabına da bir başka blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bayram süresince şerbetli tatlı tüketimine dikkat etmelisiniz. Şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Şerbetli tatlı tüketmek istiyorsanız da gün aşırı 1-2 dilim baklavayı geçmemeyi çalışın.

Bayram ziyaretleri nedeniyle yemek saatleriniz şaşabilir. İştahınızı kontrol etmek için ziyaretlere giderken çok aç olmamaya dikkat edin. Böyle anlar için yanınızda her zaman az yağlı süt veya kuru meyve-ceviz karışımı taşımayı ihmal etmeyin.

Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi de aşırı miktarlara vardığında uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilir. Aşırı tüketime dikkat!

Formda ve mutlu bayramlar dilerim...

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim