Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kurban Bayramı'nda Beslenme İpuçları

Kurban Bayramı'nda Beslenme İpuçları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ölçülü davrandığımız sürece yediklerimiz bize zarar vermeyecektir. Bayramda sabah kahvaltısı, öğle yemeğinizi daha kuvvetli ve akşam öğününü son derece hafif (ızgara/ salata yada sebze/yoğurt gibi) yapmanız kilo kontrolünüzde faydalı olacaktır. Yemeklerden yarım saat önce küçük sağlıklı atıştırmalıklar(meyve, ayran veya yoğurt gibi) tüketmek yemekleri fazla tüketmenizin önüne geçecektir. Mümkün olduğu kadar diyette olduğunuzu düşünmeyin, biraz tadını çıkarmaya çalışın, çok fazla abartmadan porsiyonlara dikkat ederek kaçamaklar yapın.

Bayram gelenekseli olan çikolata, şeker, ağır hamur işleri ve şerbetli tatlıların tüketiminin artmasının yanı sıra bu bayramın en önemli farkı kırmızı et tüketiminin artmasıdır. Kırmızı et protein açısından zengin bir kaynak olmasının yanında doymuş yağ ve yüksek oranda kolesterol içerdiğinden, sağlığımızı riske atmamak için tüketimini sınırlandırmak önemlidir. Önemli bir demir kaynağı olan etin, demir içeriğinin vücut içerisinde kullanımını artırabilmek için C vitamininden zengin besin kaynaklarının etle beraber tüketmekte yarar vardır. Örneğin doğru koşullarda pişirilen eti, limonlu salata ile tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Peki Eti Nasıl Pişirmeliyiz?

Taze kesilmiş etin sindirimi çok zordur, hazımsızlık yapabilir ve sert olmasından dolayı pişirilmesi zordur. Gün içerisinde sindirim sıkıntılarıyla savaşmak istemiyorsanız etler buzdolabında 1-2 gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli ‘kanserojen maddelerin’ oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Mangal ve ızgarada pişirilen etler kısa sürede yüksek dereceli ısıya maruz kalır. Bu süreçte et ile ateş arasındaki mesafe yakın olmamalı, etin yanmamasına dikkat edilmelidir. Kavurma, kurban bayramının vazgeçilmezleri arasındadır. Gelenek haline gelen kavurmanın içine, kuyruk yağı veya tereyağı eklenmeden kısık ateşte kendi suyu ile pişirilmelidir.

Bayramların bir diğer vazgeçilmezi arasında tatlılar yer alır. Şerbetli tatlılar bayramlarda daha çok tüketilmektedir. Şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Şerbetli tatlı tüketmek istiyorsanız gün aşırı 1-2 dilim baklavada sınırlı kalmaya çalışın.Bayram boyunca dikkat etmenize rağmen düşündüğünüzden fazla yediyseniz, üzülmeyin. Artık toparlanmanın tam zamanı. Sağlıklı beslenme düzeninize geri dönüp kendinizi fazla yormadan olabildiğince çok enerji harcayarak vücudunuzu yenileyebilirsiniz. Aman dikkat! Bir kaç gün boyunca yaptığınız kaçamakların devam etmesi halinde kilo artışlarınız kaçınılmaz olabilir.

Bayram Sonrası Toparlanmak İçin Ne Yapmalı?

Tatil dönüşü sebze ve yoğurt ağırlıklı beslenme sizi hemen dengeler. Öğle ve akşam yemeklerinizi bir kaç gün sebze, yoğurt, bol salata ve tam buğday ekmeği olarak tüketmeye çalışın.Yemekleri lezzetlendirmek için fazla miktarda yağ kullanmak zorunda değilsiniz, lezzet ajanlarınızı değiştirmeye çalışın. Kimyon, kişniş, kırmızı biber, tarhun, fesleğen gibi baharatlar yemeklerinize lezzet verirken sizin de canlanmanızı sağlayacaktır.Yedikçe daha da fazla yemenize neden olan tatlıyla aranızda olan bağınızı kesin, bayramda ikramları reddedemediyseniz artık tam sırası. Hayır demeyi öğrenmelisiniz.Tatlı yerine meyve tüketin. Mevsim meyvelerini tercih ederken aynı zamanda çeşitlendirerek her türlü mineral ve vitaminlerden faydalanmaya çalışın.

Posa alımınızı artırmak için meyveleri kabukları ile tüketirseniz ve aynı zamanda toz tarçın ve biraz zencefil serperseniz meyvelerin sizi daha tok tutacağını farkedeceksiniz.Tüketim sıklığı artan kırmızı etin lif içeriğinin düşük olması kabızlıkla karşı karşıya kalmanıza neden olmuş olabilir. Posa içeriği yüksek olan yeşilliklerin tüketimini artırın, tam tahıllı ürünler tercih etmeye çalışın. Probiyotik tüketimizi artırın. Sindirime ve bağırsak hareketlerine yardımcı olan yararlı bakteriler içeren probiyotikler ile zenginleştirilmiş yoğurt ve doğal probiyotik kaynağı kefir veya saşe formdaki probiyotikleri kendiniz ekleyerek hazırladığınız süt veya yoğurdu tüketmeye çalışın. Formda ve mutlu bayramlar dilerim.

Bayramda birbirinden lezzetli tariflerimizi evinizde deneyebilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim