Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kurban Bayramında Beslenme İpuçları

Kurban Bayramında Beslenme İpuçları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Pişirme tekniklerinden porsiyon kontrolüne kadar dikkat edebileceğiniz bir takım detaylar Kurban Bayramında beslenme hatalarının önüne geçebilir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme kurallarına dikkat ettiğiniz ve ölçülü davrandığımız sürece yediklerimiz bize zarar vermeyecektir. 

Bayram gelenekseli olarak bu dönemde kırmızı et tüketiminin oldukça artış gösteriyor. Kırmızı et protein açısından zengin bir kaynak olmasının yanında doymuş yağ ve yüksek oranda kolesterol içerdiğinden, sağlığımızı riske atmamak için tüketimini sınırlandırmak önemlidir. 

Önemli bir demir kaynağı olan etin, demir içeriğinin vücut içerisinde kullanımını artırabilmek için C vitamininden zengin besin kaynaklarının etle beraber tüketmekte yarar vardır. Örneğin doğru koşullarda pişirilen eti, limonlu salata ile tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Taze kesilmiş etin sindirimi çok zordur, hazımsızlık yapabilir ve sert olmasından dolayı pişirilmesi zordur. Kurban Bayramında taze et nedenli sindirim sıkıntılarıyla savaşmak istemiyorsanız, etleri buzdolabında 1-2 gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelisiniz. 

Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Mangal ve ızgarada pişirilen etler kısa sürede yüksek dereceli ısıya maruz kalır. Bu süreçte et ile ateş arasındaki mesafe yakın olmamalı, etin yanmamasına dikkat edilmelidir. Kavurmanın içine, kuyruk yağı veya tereyağı eklenmeden kısık ateşte kendi suyu ile pişirilmelidir.

Bayramların bir diğer vazgeçilmezi şerbetli tatlılar da bayramlarda daha çok tüketilmektedir. Şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Şerbetli tatlı tüketmek istiyorsanız gün aşırı 1-2 dilim baklavada sınırlı kalmaya çalışın. 

Sonuç olarak bayramda sabah kahvaltısı, öğle yemeğinizi daha kuvvetli ve akşam öğününü son derece hafif (ızgara/ salata yada sebze/yoğurt gibi) yapmanız kilo kontrolünüzde faydalı olacaktır. 

Yemeklerden yarım saat önce küçük sağlıklı atıştırmalıklar (meyve, ayran veya yoğurt gibi) tüketmek yemekleri fazla tüketmenizin önüne geçecektir. Mümkün olduğu kadar diyette olduğunuzu düşünmeyin, biraz tadını çıkarmaya çalışın, çok fazla abartmadan porsiyonlara dikkat ederek küçük kaçamaklar yapın.

Bayramda birbirinden lezzetli tariflerimizi evinizde deneyebilirsiniz. Formda ve mutlu bayramlar dilerim :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim