pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Konsantre Olamıyorsanız, Sorumlusu Yanlış Beslenmeniz Olabilir!

Konsantre Olamıyorsanız, Sorumlusu Yanlış Beslenmeniz Olabilir!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Başarının olmazsa olmazıdır konsantrasyon! Bunun yanı sıra yoğun iş temposunda işlerimizi daha kısa sürede halletmemizi de sağlar. Ancak konsantrasyonu bozan o kadar çok neden var ki, kafamızı toplayıp tek bir noktaya odaklanmak günümüzde çok daha zor hale geliyor. Konsantre olamamamızın sebeplerinden bazıları da tükettiğiniz besinler olabilir, gelin bu besinleri ve beslenme hatalarını biraz daha yakından inceleyelim!

Fast Food besinler

Fast food besinler yoğun olarak monosodyum glutamat içerdiği için konsantrasyon bozukluğuna neden olabilir! Lezzet artırıcı olarak geçen bir çok hazır çorba, hamburger gibi hızlı tüketim besinlerinde, bulyonlarda bulunabilen monosodyum glutamat (MSG) özellikle sinir sistemini etkileyerek dikkatsizlik, unutkanlık, dalgınlık ve migren ağrılarına sebep oluyor. Ayrıca fast food ağırlıklı beslenme yoğun yağ ve enerji içerdiği için de uyku halini tetikleyerek dikkat dağınıklığına sebep olabilir.


Uzun süreli açlık!

Çalışmalar açken dikkatin çok hızlı bir şekilde dağıldığını göstermektedir. Özellikle kahvaltı yapmayan kişilerin odaklanmakta zorlandıkları görülmektedir. Vücudunuza özellikle de beyninize ihtiyacı olan enerjiyi verdiğiniz zaman konsantre olmanızın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz.


Demirden fakir beslenme

Demir minerali en çok kuru kayısı, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et, karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Yeterli miktarda bu besinlerden tüketilmediğinde yorgunluk ve enerji azlığı, sinirlilik ve en önemlisi konsantrasyon bozukluğu oluşabilir. Bu sebeple gün içerisindeki beslenme örüntüsüne demir açısından zengin besinler mutlaka dahil edilmelidir.


Az su tüketimi

Suyun yaşamın temelini oluşturduğunun bilinmesine rağmen, halen pek çok kişi su tüketmeyi ihmal ediyor. Gün içerisinde yeterli tüketilmeyen su, dehidratasyona yol açar. Bu da vücudu yavaşlatan enzimatik aktiviteye sebep olup yorgunluk ve halsizliğe yol açarak konsantrasyon bozukluğu oluşturur.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim