Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Konsantrasyonu etkileyen besinler

Konsantrasyonu etkileyen besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bir konuya dikkati odaklayabilme yeteneği, diğer adı ile konsantrasyon, herhangi bir konuda başarılı olmanın ve zamanı doğru kullanmanın en önemli şartlarından birisi. Ancak modern yaşamın akışında konsantrasyonu bozan o kadar çok neden var ki! Kafamızı toplayıp tek bir noktaya odaklanmak her geçen gün çok daha zor hale geliyor. Tükettiğimiz bazı besinler konsantre olamamamızın sebeplerinden olabilir. Yanlış duymadınız, doğru beslenerek konsantrasyonu artırmak mümkün! Gelin konsantrasyonu etkileyen besinleri daha yakından inceleyelim:

Fast food besinler yoğun olarak monosodyum glutamat i(MSG) çerir. Bu madde konsantrasyon bozukluğunuzun nedeni olabilir! Lezzet artırıcı olarak geçen MSG bir çok hazır çorbada, hamburger gibi hızlı tüketim besinlerinde ve bulyonlarda yaygın şekilde kullanılıyor. MSG özellikle sinir sistemini etkileyerek dikkatsizlik, unutkanlık, dalgınlık ve migren ağrılarına sebep oluyor. Fast food ağırlıklı beslenme aynı zamanda yoğun yağ ve enerji içerdiği için de yemek sonrası uyku isteğini tetikleyerek dikkat dağınıklığına sebep olabilir. 

Yapılan araştırmalar, kişi açken dikkatin çok daha hızlı bir şekilde dağılabildiğini göstermektedir. Konsantrasyon bozukluğu özellikle kahvaltı yapmayan kişilerde daha fazla görülmektedir. Kahvaltı yapın, öğün atlamayın, ara öğün tüketin! Vücudunuza, özellikle de beyninize ihtiyacı olan enerjiyi verdiğiniz zaman konsantre olmanızın ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz.

Demir minerali zihinsel fonksiyonlar için çok önemlidir. Demir eksikliği yorgunluk ve enerji azlığı, sinirlilik ve en önemlisi konsantrasyon bozukluğuna sebep olabilir. Demir en çok kuru kayısı, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et, karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balıkta bulunur. Demir açısından zengin konsantrasyon sağlayan besinler mutlaka yeterli miktarda tüketilmelidir.

Su yaşamın temelini oluşturan bileşen ve sağlığımız için son derece önemli. Bu yaygın genel bilgiye rağmen pek çok kişi hala yeterli su tüketmeyi ihmal ediyor. Gün içerisinde yeterli sıvı tüketilmediğinde bu durum vücudunuzda su eksikliğine, yani dehidratasyona yol açar. Dehidrasyon da vücudunuzda metabolizmayı yavaşlatan bir enzimatik aktiviteye sebep olup yorgunluk, halsizlik ve konsantrasyon bozukluğuna yol açar. Düzenli ve yeterli su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Su tüketimini arttırmanın en keyifli yollarından birisi de vucudumuza faydaları bilinen bitkilerin çaylarını tüketmek. Sitemizde tarifine yer verdiğimiz kekik çayı eminiz en favorilerinizden birisi olacak :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı


 

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim