Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kışın Neden Kilo Alıyoruz?

Kışın Neden Kilo Alıyoruz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Uyku Düzeni

Yaz saatinden kış saatine geçişte yapılacak en güzel düzenleme, uyku saatlerini erkene çekmektir. Yaz aylarında alıştığımız geç saatlere kadar olan uyanıklığımız, uykuya geçişimizi zorlayabiliyor. Bu süreci düzenlemek için önce günde kaç saat uykuya ihtiyacımız olduğunu kesin olarak belirlemeliyiz. Sabahları aynı saatte kalkıp, geceleri, aynı saatte yatmaya çalışalım.

Düzenli Uyku İçin;

Kafeinli içecekler (çay, kahve, gazlı içecekler, gazozlar), çikolata, beyaz ekmek, beyaz pirinç, bol şekerli tatlılar, şekerler, rafine yiyecekler, sigara ve alkolden kaçınmamız uyku saatlerimizi düzene sokmamızı sağlar. Yine içinde rahatlatıcı ve uyku getirici özelliği bulunan papatya, rezene gibi çaylar uykuya geçişimizi kolaylaştırabilir.

Vücudun Isısını Korumaya Çalışması

Erken kararan ve soğuyan havada canınızın çikolatalı bir tatlı istemesi şaşırtıcı değil çünkü daha fazla ısınmak için daha fazla enerji ihtiyacımız var gibi gelir. Beyin bir şeyler yiyince vücut ısısının yükseleceğini bilir ve yemek yemeniz için sinyaller gönderir. Sinyaller almaya başladığınızda telefonun başına geçip pizza siparişi vermek yerine düşük kalorili, besleyici değeri ve lif oranı yüksek yiyecekler atıştırmayı deneyin. Mesela sıcak bir çorba, tarçınlı süt veya ballı bitki çayı gibi.

Mutsuzluk Hali

Güneş ışığının azalmaya başlaması, yoğun iş temposu gibi nedenler kış düzenine geçerken depresyon eğilimini arttırabilir. Antidepresan etkiyi beslenmenize bol miktarda balık, ceviz, keten tohumu, badem, fındık gibi omega-3 kaynakları bol besinler ekleyerek sağlayabilir, eve kapanmak yerine açık havada en az yarım saatlik yürüyüş yaparak kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Kışın vazgeçilmezi sebze çorbası tarifimizle gelin içinizi ısıtalım :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim