Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kışın Neden Kilo Alıyoruz?

Kışın Neden Kilo Alıyoruz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çoğumuzun ortak bir sorunu var: kışın kilo almak. Bahar aylarında hemen diyete başlayıp yaza fit girmek de çoğumuzun planlarında vardır. Peki kış ayları neden kilo alınır? Gelin bu sorunu temelden çözelim, kışın neden kilo alınır birlikte inceleyelim ve önlemlerimizi hemen alalım:

Uyku düzeni kilo almayı tetikleyebilir. Yaz aylarında alıştığımız geç saatler uykuya geçişimizi zorlayabilir. Bu süreci düzenlemek için önce günde kaç saat uykuya ihtiyacımız olduğunu kesin olarak belirlemeliyiz. Sabahları aynı saatte uyanıp geceleri aynı saatte uyumaya çalışalım. Kafeinli içecekler (çay, kahve, gazlı içecekler, gazozlar), çikolata, beyaz ekmek, beyaz pirinç, bol şekerli tatlılar, şekerler, rafine yiyecekler, sigara ve alkolden kaçınmamız uyku saatlerimizi düzene sokmamızı sağlar. Yine içinde rahatlatıcı ve uyku getirici özelliği bulunan papatya, rezene gibi çaylar uykuya geçişimizi kolaylaştırabilir.

Erken kararan ve soğuyan hava da canınızın çikolatalı bir tatlı istemesi şaşırtıcı değil. Çünkü daha fazla ısınmak için daha fazla enerji ihtiyacımız var gibi gelir. Vücudunuzu sıcak tutun. Vücut bir şeyler yiyince vücut ısısının yükseleceğini bilir ve beyniniz yemek yemeniz için sinyaller gönderir. Sinyaller almaya başladığınızda da telefonun başına geçip pizza siparişi vermek yerine düşük kalorili, besleyici değeri ve lif oranı yüksek besinler tercih edin. Mesela sıcak bir çorba, tarçınlı süt veya ballı bitki çayı gibi.

Güneş ışığının azalmaya başlaması, yoğun iş temposu gibi nedenler de kış düzenine geçerken depresyon eğilimini arttırabilir. Antidepresan etkiyi beslenmenize bol miktarda balık, ceviz, keten tohumu, badem, fındık gibi omega-3 kaynakları bol besinler ekleyerek sağlayabilir; eve kapanmak yerine açık havada en az yarım saatlik yürüyüş yaparak kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Kışın vazgeçilmezi sebze çorbası tarifimizle gelin içinizi ısıtalım : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim