Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kışın Nasıl Beslenmeliyiz?

Kışın Nasıl Beslenmeliyiz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini de artırır. Soğuyan havalarla birlikte fazla kilo almamak ve nezle, grip gibi rahatsızlıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kışın nasıl beslenmeliyiz?

Öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlayan, aynı zamanda antioksidan olarak da görev yapan A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri kış beslenme programımızda bulundurmamızda fayda var. Vitaminlerden zengin havuç, brokoli, ıspanak, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra nar, portakal, mandalina, elma, ananas gibi meyvelerin tüketimi de önemli. Güne 1 su bardağı C vitaminini yüksek miktarda içeren taze sıkılmış meyve ve sebze suyu ile başlamak bizi tüm gün zinde kılacaktır.

Bağışıklık sistemine destek olan kış besinlerinden biri de probiyotik ile zenginleştirilmiş ürünlerdir. Bu geçiş dönemlerinde günlük besin düzenimize kefir veya probiyotik yoğurtları beslenme planımıza koyabiliriz.

Kafein içeren içecekler yerine bağışıklık sistemimizi de destekleyen ıhlamur, kuşburnu, adaçayı ve bol limonlu yeşil çay gibi bitki çaylarını tercih edebiliriz. Su tüketimini de atlamadan her gün 2-2,5 lt su tüketmeliyiz.

Öğünlerin düzensiz tüketilmesi ve uzun süren açlıklar kan şekerinin hızlı düşmesi veya yükselmesine neden olur. Bu dönemde üç ana iki ara öğün olmak üzere toplamda beş öğün tüketmek zinde bir vücuda kavuşmamıza yardımcı olacaktır.

Güneş ışığının azalmaya başlaması, yoğun iş temposu gibi nedenler kışa girerken depresyon eğilimini arttırabilir. Omega 3 yağ asitleri antidepresan etki göstererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Beslenme planımız bol miktarda balık ve Omega 3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri içermelidir.

Kış aylarında güneş ışınlarını çok daha az alabildiğimizden D vitamininden yoksun kalmaktayız. Bu nedenle D vitaminin diğer önemli kaynaklarından balık, yumurta, peynir ve mantarı da günlük beslenme programımıza eklemeliyiz.

Havaların soğuması hareketsiz bir yaşama davetiye çıkarıyor ve sonucunda kış aylarında alınan kilolar da kaçınılmaz oluyor. Kapalı mekan sporları kış aylarında kurtarıcımız. Günlük yaşantımızda daha hareketli olmak da elimizde. Asansör kullanmayıp merdivenleri kullanmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmek de faydalı olacaktır.

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz  egzersiz önerilerimiz sağlıklı, güçlü bir kış geçirmeniz için faydalı olacaktır : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim