Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kışın Nasıl Beslenmeliyiz?

Kışın Nasıl Beslenmeliyiz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!
Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini de artırır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlayan aynı zamanda antioksidan olarak da görev yapan A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri günlük beslenme programımızda bulundurmamızda fayda var.

Antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan nar, portakal, mandalina, elma, greyfurt, ananas gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

Bağışıklık sistemine destek olan besinlerden bir diğeri probiyotik ile zenginleştirilmiş besinlerdir. Bu geçiş dönemlerinde günlük besin düzenimizdeki süt veya yoğurt yerine kefir veya probiyotik yoğurtları koyabiliriz.


Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin!
Çay, kahve, kola, kakao gibi kafein içeren içecekler yerine bağışıklık sistemimizi de destekleyen ekinezya, ıhlamur, kuşburnu, ada çayı ve bol limonlu yeşil çay gibi bitki çaylarını tercih edelim.

Güne 1 su bardağı C vitaminini yüksek miktarda içeren taze sıkılmış meyve ve sebze suları ile başlamak bizi tüm gün zinde kılacaktır.

Su tüketimine yaz aylarındaki kadar önem verip her gün 2- 2,5 lt su tüketelim.

Küçük Porsiyonlarla, Sık Sık Beslenin
Öğünlerin düzensiz tüketilmesi ve uzun süren açlıklar kan şekerinin hızlı düşmesi ve yükselmesine neden olur ve bu da yorgunluğu beraberinde getirir. Bu dönemde üç ana üç ara öğün olmak üzere toplamda altı öğün tüketmek zinde bir vücuda kavuşmamıza yardımcı olacaktır.

Antidepresan Etki Omega-3’den
Güneş ışığının azalmaya başlaması, yoğun iş temposu gibi nedenler kışa girerken depresyon eğilimini arttırabilir. Omega-3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın tüketimi antidepresan etki göstererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Antidepresan etkili bir beslenme planı bol miktarda balık ve Omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri (ceviz, keten tohumu, badem, fındık) içermelidir.


Kemiklerinizi Koruyun
Kış aylarında güneş ışıklarını çok daha az alabildiğimizden ötürü, D vitamininden yoksun kalmakta ve D vitamini gereksinimlerimizi karşılamakta güçlük çekmekteyiz. Bu nedenle D vitaminin diğer önemli kaynaklarından balık, yumurta, peynir ve mantarı da günlük beslenme programımıza eklemeliyiz.

Hareketsiz Yaşam Olmaz!
Havaların soğuması hareketsiz bir yaşama davetiye çıkarıyor ve sonucunda kış aylarında alınan kilolar da kaçınılmaz oluyor. Kapalı mekan sporları kış aylarında kurtarıcımız. Günlük yaşantımızda daha hareketli olmak da elimizde. Asansör kullanmayıp merdivenleri kullanmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmek de faydalı olacaktır.

Evde rahatlıkla yapabileceğiniz egzersiz önerilerimize bir göz atmanız bizce son derece sağlıklı, güçlü bir kış geçirmeniz için faydalı olacaktır :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim