pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kış Mucizesi Narın Faydaları

Kış Mucizesi Narın Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kansere Karşı Koruyucu

Özellikle nar çekirdeğinin yağında bulunan omega-5 olarak da bilinen punisik asit çok güçlü antioksidan özellik göstermektedir. Bu içeriği sayesinde bağışıklık sistemini uyararak vücut direncini artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Güçlü antioksidan etkiye sahip olan nar içerisinde bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidanlar sayesinde östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etki gösterdiği araştırmalar tarafından vurgulanmaktadır. Yine son zamanda yapılan araştırmalar prostat ve cilt kanserine karşı korunmada narın önemine dikkat çekmektedir.

Kabuğu da Faydalı!

Nar kabuğunda bulunan ellajik asit antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Ellajik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak onları çok önemli bir oranda etkisizleştirmektedir. Nar meyvesinin kabuklarının kurutulup toz haline getirerek yoğurda karıştırıp tüketebilirsiniz.

Kalp Dostu

Na­rın en önem­li özel­lik­le­rin­den bi­ri ge­nel da­mar sağ­lı­ğı­nı, özel­lik­le de kal­bi koru­ma­sıdır. Da­mar tı­ka­nık­lık­la­rı­nı ge­ri­let­me özel­li­ği bu­lu­nan nar, ‘A­CE­’ de­ni­len en­zi­mi en­gel­le­ye­rek tan­si­yon dü­şü­rü­cü bir et­ki de ya­pı­yor.

2010 yı­lında Co­lum­bi­a Üni­ver­si­te­si Kar­di­yo­lo­ji bö­lü­mün­de ya­pı­lan bir ça­lış­ma­da, nar su­yu­nun da­mar tı­ka­nık­lı­ğı­nı ön­le­yi­ci özel­li­ği sap­tan­mış­tır.

Gençleştiriyor!

Nar içerdiği E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini geciktiriyor. Cildi serbest radikallere karşı koruyarak cilt dokusunun daha pırıltılı ve elastik görünmesini sağlar.

Daha çocukken meşhur bilmecesiyle hayatımıza giren nar meyvesi, gün geçtikçe soframızda daha çok yer buluyor. Kilo vermek isteyenler aman dikkat! Kilo kontrolüne dikkat eden kişiler narı miktarına dikkat ederek tüketmelidir.

1 porsiyon meyveye denk gelen narın miktarı 1/2 orta boy nardır. Merak ettiğiniz diğer tüm besin gruplarının beslenme programlarındaki değişim listelerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim