Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kış Meyveleri Her Derde Deva!

Kış Meyveleri Her Derde Deva!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlığımız için meyve tüketmenin önemini biliyoruz. En iyi seçim mevsim meyveleri çünkü mevsiminde tüketilen meyveler hem daha sağlıklı hem de daha lezzetliler. İşte vitamin deposu kış meyvelerinden birkaçı:

Kivi: Sahip olduğu antimutajenik (mutasyon önleyici) bileşikler ile kanser oluşumu önlemeye yardımcı olması kivinin faydaları arasındadır. C vitamini deposu kivinin düzenli tüketilmesi halinde özellikle kış aylarında görülen solunumla ilgili şikayetlerin azalmasına destek olmaktadır.

Nar: Güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral ve enzimler içerir. Vitamini bol meyveler arasındadır. Potasyum yönünden zengin bir meyve olduğu için tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Nar suda eriyen vitaminlerden olan C vitaminini yüksek miktarda içeriyor. Nar suyunun karın çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğu bir araştırma ile belirlenmiş, her gün içilen nar suyunun sadece 1 ay içinde karın çevresindeki yağ hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Portakal: 100 g portakalın içerisinde 50 mg C vitamini bulunur. Bu miktar bir yetişkinin günlük gereksiniminin % 85’i demektir. Portakaldaki flavonoidler serbest radikal oluşumunu nötralize ederek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve enflamasyon oluşmasının önüne geçer. 

Mandalina: İçerdiği zengin ve doğal C vitaminiyle, bedenimizin hastalıklara karşı direnme gücünü artırır. Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile daha uzun süre tokluk sağlar. Araştırmalar pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığını göstermiştir. Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı, sağlıklı kemikler ve hücre büyümesi için gereklidir.

Elma: İçeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Elmada bulunan çözünen ve çözünmeyen lifler toksik maddelerin dışkı ile atılmasını sağlayarak kansere karşı koruyucu aktivite gösterir. 

Ayva: A, B, C vitaminlerinden kalsiyum, potasyum, demir ve bakır minerallerinden zengin bir meyve olan ayva kalori değeri açısından da oldukça düşüktür. Lif oranının yüksek olmasıyla tokluk hissini artırır ve zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sorunu yaşayanlarda faydalıdır. Özellikle et yemeklerinde etle beraber pişirildiğinde sindirimi hızlandırır.

Kış meyvelerinden olan elmayı eminiz hiç bu kadar tatlı ve sağlıklı görmediniz :) Bugün kahvaltınızı elmalı yulaf ile taçlandırın.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim