Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kış Mevsiminde Sağlıklı Beslenme

Kış Mevsiminde Sağlıklı Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilo vermenin sihirli yolu hayatımızın her alanında olduğu gibi dengeyi sağlayabilmektir. Fit bir görünüm istiyorsanız kendinizi önemseyin ve kararlı olun. Kilo vermek için kararlı olmak için de kendinizi motive edecek bir neden bulun. Kan değerlerimi düzeltmeliyim; o kıyafetin içine gireceğim gibi... 

Peki iştahımızın açıldığı kış mevsiminde nasıl beslenmeliyiz? Kış mevsiminde iştahınızı kesip tok kalmanıza yardımcı olacak yulafa sofranızda yer açın. Yulaf diğer tahıl ürünlerine göre daha fazla suda çözünebilir lif (beta glukan) içerir. Bu lifler midede fazla yer kapladığı için kan şekerinizi kontrol altında tutarak iştahınızı kapatır. Ara öğünlerde tüketeceğiniz yulaf ezmeli meyveli yoğurtlu bir karışım ya da çorbalarınıza ekleyeceğiniz bir kaşık yulaf sizi tok tutacaktır.

Gecelerin uzamaya başlaması ile birlikte akşam yemeği sonrası tüketilen atıştırmalıklar da artar. Fiziksel aktivitenin en az olduğu gece saatlerinde atıştırma yapılacaksa, enerjisi düşük ve bol lif içeren çeri domates, salatalık, havuç, kereviz sapı gibi besinleri tercih etmenizi öneririz.

Güneş ışığının azalmaya başlaması ve yoğun iş temposu gibi nedenlerle kışa girerken depresyon eğilimi de artabilir. Omega 3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın tüketimi antidepresan etki göstererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Kış mevsiminde beslenme planınız antidepresan olmalıdır. Bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri (ceviz, keten tohumu, badem, fındık) içermelidir.

Kilo verdikten sonra bırakacağınız değil hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz egzersiz programına başlayın. Sizin için uygun zaman aralığı seçin. İlk etapta haftada 2-3 gün 45 dakika yürüyüş yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda temponuzu hızlandırarak yürüyüşünüzü 1 saate tamamlayın.

Havaların soğuması ile birlikte vücutta terleme ile dışarı atılan su miktarında azalma olması, daha az suya ihtiyaç duyduğumuz düşüncesini doğurabilir. Oysa tam aksine, vücudumuzun soğuk havalarda gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunması ve metabolizmasını hızlandırması için en temel ihtiyaçlarından biri de sudur. Su tüketmek için susamayı beklemeyin.

Kış mevsimnde sağlıklı beslenme önerilerini uygulayıp beslenme şeklinizi düzenleyerek hem formda kalabilir, hem de sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Yaşam stilinize uygun, kalorisi hesaplanmış, sağlıklı ve dengeli beslenme prensibine göre hazırladığımız Rafinera beslenme paketlerini incelediniz mi? :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim