Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kış Mevsiminde Beslenme

Kış Mevsiminde Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalıklara yakalanma riskini arttırır. İşte kışın vücut direncimizi kilo almadan artırmak için beslenmemizde dikkat etmemiz gerekenler:

Antioksidan olarak görev yapan A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri günlük beslenme programımızda bulundurmamızda fayda var. Havuç, brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi kış sebzelerin yanı sıra kış meyvelerinden nar, portakal, mandalina, elma, ananas gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

Güneş ışığının azalmaya başlaması, yoğun iş temposu gibi nedenler kışa girerken depresyon eğilimini arttırabilir. Antidepresan etkili bir beslenme planı bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri içermelidir.

D vitamininin en önemli kaynağı güneş ışığıdır, bu nedenle kış aylarında D vitamini gereksinimlerimizi karşılamakta güçlük çekmekteyiz. Özellikle balık ve balık yağları yüksek miktarda D vitamini ihtiva ederler. D vitamini bakımından zenginleştirilmiş az yağlı süt de kış aylarında güneşle alamadığımız D vitamininin yerini doldurur.

Yüksek kalorili yiyecekler tüketmek yerine düşük enerji içeren besleyici öğelerini tercih edebiliriz. Kışın da az ve sık yiyerek kilomuzu kontrol altında tutabiliriz. Lif içeren kuru meyveler ile kuru yemişler gibi kolay ara öğünler mükemmel bir fikir. Probiyotik yoğurt, kefir gibi ürünlerin kullanımının arttırılması hastalıkların gelişimini önleyerek kişinin yaşam kalitesini olumlu etkiler.

Kilo problemleri, şişkinlik, uykusuzluk, alerji, astım, depresyon, sindirim sorunları gibi birçok sağlık sorunlarının sebebi besin intoleransı olabilir. Bu konuda besin intolerans testlerinden faydalanmalısınız. 

Havaların soğuması hareketsiz bir yaşama davetiye çıkarıyor. Kapalı mekan sporları kış aylarında kurtarıcımız. Ayrıca asansör kullanmayıp merdivenleri kullanmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmek faydalı olacaktır.

Su tüketimine yaz aylarındaki kadar önem verip her gün 2-2,5 lt su tüketmeliyiz. Kafein içeren içecekler yerine bağışıklık sistemimizi de destekleyen ıhlamur, kuşburnu veya bol limonlu bir yeşil çay gibi bitki çaylarını tercih etmeliyiz. Güne 1 su bardağı taze sıkılmış sebze ve meyve suyu ile başlamak bizi tüm gün zinde kılacaktır.

Sağlıklı ve formda geçireceğiniz huzurlu bir kış mevsimi için Rafinera kalori paketlerini incelemeyi unutmayın:)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim