Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Şişmanlığa bağlı hastalıklara karşı önlem alabilmek için önce şişman olup olmadığınızı anlamalısınız. Bunun için kendinizi kontrol etmeniz çok önemlidir. Yani sadece kilo takibi bu anlamda yeterli değildir. Şişman mıyım sorusunu cevaplamak için, kendi kendinize ölçebileceğiniz ve mutlaka birlikte değerlendirmeniz gereken basit 2 oran var; beden kitle endeksi ve bel kalça oranı.

Beden Kitle İndeksi

Beden Kitle Endeksi (BKI)= Ağırlık / (boy x boy). Kilogram biriminde ağırlığınızı santimetre biriminde boy uzunluğunuzun karesine bölün. Eğer çıkan sonuç :

  • 18,5 -22 arası ise zayıfsınız demektir. Ancak bu da her zaman sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez. Uzman bir diyetisyene yağ ve kas oranı analizi yaptırabilirsiniz.
  • 22- 25 arası bir değer çıktıysa normal, yani ideal aralıktasınız demektir. Ancak bel kalça oranınız da önemlidir.
  • 25'in üzerinde çıkan değerleri şişman (obez) olarak değerlendirilirsiniz. Hatta rakam büyüdükçe obezitenin derecesi artar ve bu da artık obezitenin beraberinde gelen hastalıklara yakalanma riskiniz arttığını gösterir. Mutlaka uzman desteği almalısınız.

Bel Kalça Oranı

Bel çevresi ölçümünü kalça çevresi ölçümüne bölün ve çıkan sonuç; kadınlarda 0,8'den

erkeklerde 0,950'ten büyükse risk grubundasınız demektir. Son zamanlarda bel kalça oranınının beden kitle indeksine göre sağlık sorunları riskini daha iyi ortaya koyduğu düşünülmektedir.

Bel çevresinin genişliği aynı zamanda insülin direncinin varlığına da işaret ediyor olabilir. Bel ve kalça genişledikçe reaktif hipoglisemi atakları, insülin direncine bağlı gizli şeker, trigliserit, ürik asit yüksekliği, karaciğer yağlanması, meme kanseri, yumurtalık ve kalın bağırsak kanseri riskinin artması karşılaşabileceğiniz sorunların bazılarıdır.

Kendi kendinizi kontrol edebileceğiniz bu 2 kolay ölçümün dışında bir uzman tarafından yapılacak yağ, kas, su oranı ölçümlerini ve bölgesel dağılımlarını (karın, kol ve bacaklar) ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca günlük olarak almanız gereken kalori miktarını hesaplamak için sitemizden faydalanabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim