Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kilo Vermek İçin Uyku Düzeni Önemli mi?

Kilo Vermek İçin Uyku Düzeni Önemli mi?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilo verme sürecinde sağlıklı bir diyet programı ve egzersiz ikilisi sağlam bir temel oluşturur. Ancak unutulmamalıdır ki bu ikili, hayatın diğer alanlarında da doğru alışkanlıklarla desteklenmelidir. Günün en önemli kısımlarından bir tanesi de uyku sürecidir. Peki uykunun kilo vermeye etkisi var mıdır?

Düzensiz uyku nedeniyle zamansız salgılanan bazı hormonlar kolay kilo vermenize engel olabilir. Örneğin kortizol hormonu… Bu hormon herhangi bir stres durumunda bağışıklığı baskılayıp kan şekerini yükseltir, vücutta aşırı salınımı da yağlanmaya neden olur.  Kortizol en düşük seviyesine gece, en yüksek seviyesine ise uykudan uyandıktan 1-2 saat sonra ulaşır. Bu nedenle uyku sorunu yaşadığınızda kortizol hormonunun yanlış zamanda salınımına bağlı olarak vücutta yağ depolanması artar.

Beyne doyma ve yemeyi kesme sinyalini gönderen leptin hormonu da uyku düzeninden etkilenir. Leptin gece daha az salgılanan bir hormondur. Buna karşılık olarak beyne acıkma sinyalini gönderen ve leptine zıt etki gösteren hormon ise ghrelin hormonudur. Gece uyumadığınızda ghrelin hormonu daha fazla salgılanırken, leptin hormonu da daha az salgılanır. Bu durumda aşırı yemek yeme dürtüsü de kişilerin yağ ve karbonhidrat tüketimini arttırdığından kilo vermeyi zorlaştırır.

Gece geç uyuyan kişilerde özellikle abur cubur yemeye eğilim vardır. Çünkü vücutta mutluluk hissi yaratan serotonin hormonunun seviyesi geç saatlere doğru düşer. Bu durumda vücut serotonin seviyesini arttırabilmek için kalorisi yüksek çikolata, cips gibi yiyeceklere yönelir. Yapılan bir araştırmada 6 saatten az uyuyan işçilerin dışarıda yemeye, düzensiz saat aralıklarıyla yemeye ve daha fazla atıştırmaya meyilli olduklarını kanıtlanmıştır.

Çok veya az uyumak şeklinde uyku problemi yaşanan dönemlerde öncelikle öğün saatleriniz değişir. Çok uyuduğunuz zaman günün en önemli öğünü olan kahvaltı öğününü kaçırmış olursunuz. Güne aç başladığınız ve öğün sayınız azaldığı için de ilk öğüne büyük porsiyonlarla başlarsınız. Az uyuduğunuz zaman ise stres, yorgunluk, bitkinlik durumları yaşandığında, mutsuzluk duygusunun önüne geçmek adına abur-cubur besinleri tüketmeye yönelirsiniz. Kısaca her iki durumda uyku düzeni kilo verme sürecini etkiler, hem de olumsuz olarak.

Uyku düzeni bozukluğu yaşanan dönemlerde beslenme açısından verilebilecek en iyi desteklerden biri bitki çaylarıdır. Uykuya yardımcı bitki çayları da bir başka blog yazımızda :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim