Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Fazla Protein Sağlıklı Mı? Zayıflatır Mı?

Fazla Protein Sağlıklı Mı? Zayıflatır Mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çevrenizde sıklıkla duyarsınız bu akımı, ekmeği kes kilo ver! En sık yapılan diyet hatasıdır ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat kaynaklarını tamamen beslenmeden çıkarmaya çalışarak protein arttırıp kilo kaybetmeye çalışmak! Genellikle protein bakımından zengin besinler; kilo verme, kas arttırma ve enerji sağlama açısından faydalı görülen besinler. Peki bunun sınırı nedir ve bu şekilde kilo kaybı sağlamak ne derece mümkün? Cevabı: Evet, kilo kaybı mümkün ama sorulması gereken esas soru şu ki; bu nasıl bir kilo kaybı?

Kilo Vereyim Derken Kaslarınızdan Olmayın!

Uzun süre beslenmesinden karbonhidratı kesen kişilerin metabolizması karbonhidrat kaynağını kaslarını kullanarak elde etmeye başlar, bu da kas kaybı anlamına gelir ve beraberinde su da atılır. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur. Aynı zamanda yüksek protein alımı beraberinde yağ alımını artırır. Bu durumda da kilo vermeye çalışırken böbrek, karaciğer ve damarlarınızın daha fazla zarar görmesi riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Fazla Protein Alımı Sağlığınızı Olumsuz Etkileyebilir

Araştırmalar gösteriyor ki protein alımı sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için son derece önemli ve fiziksel aktivitenin protein alımı ile doğrudan bir ilişkisi var. Fakat yine yapılan bir çok araştırma da aynı zamanda et tüketiminin artmasının beraberinde görülen rahatsızlıkları da göstermekte. Böbreğin işlevini doğru şekilde yerine getirememesinden kemikler için gerekli kalsiyumun emilememesine ve ilerleyen zamanlarda kemik erimesi rahatsızlığına kadar gidebilmesine kadar sağlığı olumsuz etkileri söz konusudur. En fazla et tüketiminin olduğu Amerika’da her 100.000 kişiden yaklaşık 33’ü kolon kanseri iken, en az etin tüketildiği Yeni Zelanda'da bu rakam hemen hemen 40 kişi. Bu durumda kırmızı et tüketimi arttıkça kolon kanseri görülme sıklığı artıyor.

Ne Kadar Protein Tüketmeliyiz?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için öğünlerin %15-20’si protein, %45-55 karbonhidrat ve %25-30 yağ olmalı. Sağlığınızı korumak istiyorsanız her şeyin fazlasından uzak durun! Meyve, et, kuruyemiş, ekmek fark etmez fazla yediğiniz her besinin vücudunuza mutlaka bir zararı olacaktır.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim