Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kestane Kilo Aldırır mı?

Kestane Kilo Aldırır mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Soğuk kış akşamlarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan kestane fırında veya ocakta kestane kebap denilen şekilde pişirilir ya da haşlanarak yenebilir. Tatlılara, pilavlara ve yemeklere de konur; ayrıca püresi de yapılabilir. Un haline getirilen kestane ile lezzetli ve besleyici ekmekler yapılır. Gluten içeriği olmayan bir yemiş olması sebebi ile gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı olanlar için de oldukça uygun bir besindir. Kestane balı da sadece belirli bölgelerde üretilebilen sağlıklı bir besindir. Ağacından, kabuğundan, dallarından ve yapraklarından da yararlanılır.

Bol lifli, yüksek karbonhidratlı ve antioksidan içeriği ile kestane faydaları sınırsız bir yemiştir. Kestane diğer sert kabuklu yemişlerin aksine vitamin ve mineral oranıyla da yüksek olmasıyla ön plana çıkar. B1, B2 ve C vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi mineralleri bakımından zengindir. Aynı zamanda çok iyi bir potasyum kaynağıdır.

Çok güçlü bir antioksidan içeriğine de sahip olan kestane, içerdiği flavanoidler sayesinde zararlı serbest radikallere savaşarak kansere karşı da koruyucu etki gösterir. Ateş düşürücü etki göstermesinin yanında sakinleştirici özelliği ve stres kontrolünü sağlaması da kestanenin faydaları arasındadır. 

Kestane yapısında basit karbonhidratlara oranla çok daha yavaş emilen kompleks karbonhidratlar içerir. Fakat yine de yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle diyet yapanlarda kontrollü şekilde tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle diyabet gibi hastalıkları olan bireylerde fazla miktarlarda kestane tüketimi kan şekerinin çok fazla yükselmesine sebep olabilir. Bu yüzden şeker hastaları kestane tüketiminde porsiyon kontrolüne çok dikkat etmeliler. 

3 adet iri, 6 adet küçük kestane 1 dilim ekmeğe eş değerdir. Günlük kalorinizi, ihtiyacınız olan besinlerden alırken sizler için oluşturduğumuz kalori tablosunu da kontrol ederek sağlıklı kilo verebilir veya formunuzu koruyabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim