Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kestane Kilo Aldırır mı?

Kestane Kilo Aldırır mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kestane Nasıl Kullanılır?

Kestane fırında veya ocakta kestane kebap denilen şekilde pişirilir ya da haşlanarak yenebilir. Tatlılara, pilavlara ve yemeklere de konur ayrıca püresi de yapılabilir. Un haline getirilen kestane ile lezzetli ve besleyici ekmekler yapılır. Gluten içeriği olmayan bir yemiş olması aynı zamanda gluten içermeyen besinlerin hazırlanmasında da kullanılır; dolayısıyla kestane, gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı olanlar için de oldukça uygun bir besindir. Kestane balı da sadece belirli bölgelerde üretilebilen sağlıklı bir besindir. Ağacından, kabuğundan, dallarından ve yapraklarından da yararlanılır.

Hem Yüksek Lifli Hem Antioksidan

Soğuk kış akşamlarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan kestanenin aslında bol lifli, yüksek karbonhidratlı bir tohum olduğunu biliyor musunuz?

Kestane diğer sert kabuklu yemişlerin aksine vitamin ve mineral oranının da yüksek olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Güçlü bir anti-oksidan olan kestane, içerdiği flavanoidler sayesinde zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlayarak kansere karşı da koruyucu etki göstermektedir. Ateş düşürücü etki de göstermesinin yanında sakinleştirici özelliği ve stres kontrolünü sağlamada birçok faydalı etkisinin görüldüğü ortaya çıkmıştır.Kestane lif bakımından zengindir. Ayrıca B1, B2 ve C vitaminlerini de bol miktarda içermektedir. Kestane; demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından da zengin olup çok ta iyi bir potasyum kaynağıdır.

Kompleks Karbonhidrat İçeriği Yüksek

Unutulmamalıdır ki karbonhidrat içeriğinin zenginliği kalorisinin de yüksek olmasına neden olmaktadır. Fakat bununla birlikte kompleks karbonhidratlar olduğu basit karbonhidratlara oranla çok daha yavaş emilir. Fakat yine de kestane yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle diyet yapanlarda kontrollü şekilde tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle diyabet gibi hastalıkları olan bireylerde fazla miktarlarda kestane tüketimi kan şekerinin çok fazla yükselmesine sebep olabilir. Bu yüzden şeker hastaları kestane tüketiminde porsiyon kontrolüne çok dikkat etmeliler. 3 adet iri, 6 adet küçük kestanenin 1 dilim ekmeğe eş değerdir. Günlük kalorinizi, ihtiyacınız olan besinlerden alırken sizler için oluşturduğumuz kalori tablosunu da kontrol ederek sağlıklı kilo verebilir veya formunuzu koruyabilirsiniz...

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim