Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Karanfil Nedir? Bir Baharat mıdır?
Anadolu kültüründe öğünlerden sonra oluşan (özellikle sarımsaklı ya da soğanlı yemekler) ağız kokusunu gidermek için ağzımıza attığımız ya da mutfakta hoş bir tat vermesi için tatlılara, kompostolara kullandığımız karanfil daha pek çok faydası ile de yüzümüzü güldüren bir baharat.

Karanfilin bilmediğiniz faydaları nelerdir?
Ödem çaylarımızda, boğaz ağrılarımızda ve daha pek çok yerde karanfil bizim için destekleyici özellik sağlar.

Karanfil, öğütülerek baharat olarak kullanılmakla birlikte, ağızda bir süre tutularak kullanılabilir. Çiğnendiğinde nefesi taze ve temiz tutar. İçerdiği "Eugenol" maddesinin etkisi ile hafif ve orta şiddette diş ve diş eti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu olarak kullanım alanı bulunur. Aynı zamanda karanfil ile hazırlanan çay gargara olarak kullanıldığında dişlerde çürümeye yol açan mikroorganizmalar üzerinde de etkili olmaktadır. Yani hem antibakteriyel etkisi vardır hem de ağrı hissini hafifletir. Uçuk (herpes) virüsüne karşı da antiviraldir.

Karanfilin tıptaki önemi
Karanfil geleneksel tıp tedavilerinde ise mide ve karaciğeri güçlendirici, bulantı ve kusma önleyici, cinsel gücü artırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, krampları giderici, sinirleri uyarıcı ve tonik etkileri nedeniyle kullanılır.

Peki karanfilin kalitesini nereden anlarız?
Yüzdürme testi, karanfilin kalitesini öğrenmek için kolay bir yoldur. Kaliteli karanfil suya atılınca ya dibe iner ya da suda başı yukarıda dikey şekilde asılı kalır. Kaliteli olmayan karanfil ise, su üzerinde yatay bir biçimde yüzer. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise 1 yıldan fazla beklemiş ve parmakla ezince kolayca kırılıp ufalanan karanfiller kullanılmamalıdır.

Bu arada sağlıklı yaşama dair atacağınız her adımda günün egzersizleri köşemizden yararlanabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim