Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Anadolu kültüründe öğünlerden sonra oluşan (özellikle sarımsaklı ya da soğanlı yemekler) ağız kokusunu gidermek için ağzımıza attığımız ya da mutfakta hoş bir tat vermesi için tatlılara, kompostolara kullandığımız karanfil faydaları ile de yüzümüzü güldüren bir baharat.

Karanfilin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız gelin birlikte inceleyelim:

  • Ödem çaylarımızda, boğaz ağrılarımızda ve daha pek çok yerde karanfil bizim için destekleyici özellik sağlar.
  • Karanfil, öğütülerek veya ağızda bir süre tutularak kullanılabilir. Çiğnendiğinde nefesi taze ve temiz tutar. 
  • İçerdiği "Eugenol" maddesinin etkisi ile hafif ve orta şiddette diş ve diş eti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu olarak kullanılabilir.
  • Karanfil ile hazırlanan çay gargara olarak kullanıldığında dişlerde çürümeye yol açan mikroorganizmalar üzerinde de etkilidir. Hem antibakteriyel etkisi vardır hem de ağrı hissini hafifletir. 
  • Uçuk (herpes) virüsüne karşı antiviral etkiye sahiptir.
  • Geleneksel tıp tedavilerinde ise mide ve karaciğeri güçlendirici, bulantı ve kusma önleyici, cinsel gücü artırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, krampları giderici, sinirleri uyarıcı ve tonik etkileri nedeniyle kullanılır.

Peki karanfilin kalitesini nereden anlarız? Eğer satın aldığınız karanfilin kalitesinden emin olmak istiyorsanız, yüzdürme testi karanfilin kalitesini öğrenmek için kolay bir yoldur. Kaliteli karanfil suya atılınca ya dibe iner ya da suda başı yukarıda dikey şekilde asılı kalır. Kaliteli olmayan karanfil ise, su üzerinde yatay bir biçimde yüzer. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise 1 yıldan fazla beklemiş ve parmakla ezince kolayca kırılıp ufalanan karanfiller kullanılmaması gerektiğidir.

Bu arada sağlıklı yaşama dair atacağınız her adımda günün egzersizleri köşemizden de yararlanmayı unutmayın:)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim