Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserden Korunmanın Yolları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Vücudumuzun en küçük yapı taşları olan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan kanserin oluşum nedenlerine baktığımızda sigara, alkol kullanımı, radyasyona maruz kalma, bazı kimyasal maddeler, pestisitler, beslenme durumu ve özellikle çevre koşulları ilk sıralarda yer almaktadır. Beslenmenin bu hastalıktaki payı çevre koşulları içine alındığında %70-75, yalnız değerlendirildiğinde ise %35 civarındadır.

Kansere neden olma yüzdesi bu kadar yüksek olan beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmemizin önümüzdeki dönemde muhtemelen artacak olan vakaların önlenmesinde veya en az zararla atlatılmasında önemli olacağını düşünüyorum.

Sebze ve Meyveleri Yıkamaya Dikkat!
Gıdalar soframıza gelene kadar birçok aşamadan geçmektedir. Çiftçinin tarlasında kullandığı su, gübre gibi temel maddelerin içeriğinden tutun, haşerelerle mücadelede kullanılan tarım ilaçlarının gıdalar üzerinde bıraktığı artıklar, nakliye sırasında depolanma koşullarının kötü olması, kirli hava ile fazla temasla kontaminasyon riskinin artması yine kanserleşme sürecinde etkilidir. Gıdaları bu artık maddelerden arındırmak için, özellikle meyveleri ovalayarak yıkamalı, gerekiyorsa sebzeleri sirkeli suda bekletmeli veya özel solüsyonlardan faydalanmalıyız.

Kızartmadan Kaçının!
Yiyecekleri pişirme sırasında kullandığımız yöntemlerle de, yararlı bir gıdayı zararlı bir bileşik haline getirebiliyoruz. Kızartma gibi bir yöntemle yiyeceklerin yağ içeriğini çok arttırmış olursunuz. Örneğin fırında köfte, patates yemeği gayet sağlıklı, iyi protein kaynağı bir yemek iken aynı miktar malzemeyi kullanıp sadece pişirme yöntemini değiştirip kızartma köfte, patates yaparak hem kalorisini arttırmış hem de kızartma sırasında oluşan polisiklik aromatik hidrokarbon gibi kanserleşmeye neden olan bileşikleri vücudumuza almış oluyoruz.

Yağın bir gramı dokuz kaloridir. Yani yoğun enerji içerir. Fazla alındığında vücudumuzda direkt depolanırlar. Bu da bedenimizde yağ dokusuyla birlikte zararlı bileşiklerin de depolanmasına neden olur. Çalışmalar hormonlara bağlı oluşan meme, over gibi kanserlerin daha çok kilolu bireylerde olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyetimizdeki yağ miktarının olduğu kadar yağ türünün de oranı önemlidir. Oleik asit içeriği yüksek olan zeytinyağını fazla tüketen Yunanistan, İspanya gibi ülkelerde meme kanseri insidansı düşüktür.

Bol Bol Balık Tüketin!
Omega-3 yağ asitleri, daha çok somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklarda ve semizotu gibi yüksek lif oranına sahip bitkilerde bulunmaktadır. Araştırmalara göre Omega-3 yağ asitlerinin diğer çoklu doymamış yağ asidi olan Omega-6; yani bitkisel sıvı yağlara oranla kanser dokularına daha az etki ettikleri tespit edilmiştir. Bu da balığı neden sık yememiz gerektiğinin en güzel cevaplarından biridir.

Sebze ve Meyvelere Gereken Önemi Gösteriyor musunuz?
Sebze, meyve grubu hem yüksek posa içeriklerinden dolayı vücuttan toksik maddelerin atılmasında, kilo kontrolünde hem de içerdikleri çeşitli vitamin, minerallerle kanserleşme sürecinin durdurulmasında önemli görevler üstlenirler. Meyve ve sebzelerin özellikle mevsiminde, faydalı diye tek çeşidinin değil, hepsinden belli miktarlarda kullanılmasıyla antosiyanin, kuarsetin, glutatyon peroksidaz gibi vücudun direncini arttıran ve tümörlerin gelişimini baskılayıcı faydalı bileşikler alınmış olur.

Kısaca kanserleşme sürecinde en az %35 etkili olan beslenme sistemimize önem vererek, günümüzde daha çok insanı etkileyeceğini düşündüğümüz bu hastalıktan korunabilir veya en hafif şekilde atlatabiliriz.

Dikkat Etmemiz Gereken Başlıca Noktaları;

  • Günlük enerji alımını dengelemek, sağlıklı ideal ağırlığımızı korumak
  • Alkolden, sigaradan, katkı maddelerini fazla içeren, rafine yiyeceklerden sakınmak
  • Kavurma, kızartma, kömür ızgarası yerine; fırında buğulama, ızgara, haşlama yöntemlerini kullanarak hem daha az yağlı hem de sağlıklı yemekler yapmak
  • Besin pramidindeki tüm besin gruplarından ama ihtiyacımız kadar olanı tüketmek
  • Haftada en az bir gün balık tüketmeye çalışmak
  • Sebze, meyve tüketimimizi günlük en az beş porsiyona çıkarmak, tercihen farklı meyve, sebzeler kullanmak
  • Yiyeceklerin saklama koşullarına dikkat ederek mantar, küf oluşumunu engellemek
  • Hayat boyu düzenli fiziksel aktivite yapmak olarak sıralayabiliriz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim