Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserden Korunmanın Yolları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Vücudumuzun en küçük yapı taşları olan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan kanserin oluşum nedenlerine baktığımızda sigara, alkol kullanımı, radyasyona maruz kalma, bazı kimyasal maddeler, pestisitler, beslenme durumu ve özellikle çevre koşulları ilk sıralarda yer almaktadır. Beslenmenin bu hastalıktaki payı çevre koşulları içine alındığında %70-75, yalnız değerlendirildiğinde ise %35 civarında. Beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmemizin vakaların önlenmesinde veya en az zararla atlatılmasında önemli olacağını düşünüyorum. Bu önlemlere gelince:

Meyve ve sebzeleri yıkayın. Çiftçinin tarlasında kullandığı su, gübre gibi temel maddelerin içeriği, tarım ilaçlarının bıraktığı artıklar, kirli hava ile fazla temasla kontaminasyon riski de kanserleşme sürecinde etkilidir. Gıdaları bu artık maddelerden arındırmak için gerekirse sirkeli suda bekletmeli veya özel solüsyonlardan faydalanmalıyız.

Kızartmadan kaçının. Yiyecekleri pişirme sırasında kullandığımız yöntemlerle de, yararlı bir gıdayı zararlı bir bileşik haline getirebiliyoruz. Örneğin fırında köfte, patates yemeği gayet sağlıklı, iyi protein kaynağı bir yemek iken kızartma köfte, patates yaparak hem kalorisini arttırmış hem de kızartma sırasında oluşan polisiklik aromatik hidrokarbon gibi zararlı bileşikleri vücudumuza almış oluyoruz.

Yağı doğru kullanın. Yağın fazlası direkt depolanırlar. Bu da bedenimizde zararlı bileşiklerin de depolanmasına neden olur. Çalışmalar hormonlara bağlı oluşan meme, over gibi kanserlerin daha çok kilolu bireylerde olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyetimizdeki yağ miktarının olduğu kadar yağ türünün de oranı önemlidir. Oleik asit içeriği yüksek olan zeytinyağını fazla tüketen Yunanistan, İspanya gibi ülkelerde meme kanseri insidansı düşüktür.

Balık yiyin. Omega-3 yağ asitleri, daha çok somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklarda ve semizotu gibi yüksek lif oranına sahip bitkilerde bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitlerinin diğer çoklu doymamış yağ asidi olan Omega-6; yani bitkisel sıvı yağlara oranla kanser dokularına daha az etki ettikleri bilinmektedir.

Sebze meyve tüketin. Bunlar hem yüksek posa içeriklerinden dolayı vücuttan toksik maddelerin atılmasında, kilo kontrolünde hem de içerdikleri çeşitli vitamin, minerallerle kanserleşme sürecinin durdurulmasında önemli görevler üstlenirler. Antosiyanin, kuarsetin, glutatyon peroksidaz gibi vücudun direncini arttıran ve tümörlerin gelişimini baskılayıcı faydalı bileşikler içerirler.

Kısaca kanserleşme sürecinde en az %35 etkili olan beslenme sistemimize önem vererek bu hastalıktan korunabilir veya en hafif şekilde atlatabiliriz. Kısaca;

  • Günlük enerji alımını dengelemek, sağlıklı ideal ağırlığımızı korumak
  • Alkolden, sigaradan, katkı maddelerini fazla içeren, rafine yiyeceklerden sakınmak
  • Kavurma, kızartma, kömür ızgarası yerine; fırında buğulama, ızgara, haşlama yöntemlerini kullanarak hem daha az yağlı hem de sağlıklı yemekler yapmak
  • Besin pramidindeki tüm besin gruplarından kontrollü tüketmek
  • Haftada en az bir gün balık tüketmeye çalışmak
  • Sebze, meyve tüketimimizi günlük en az beş porsiyona çıkarmak, çeşitliliği arttırmak
  • Yiyeceklerin saklama koşullarına dikkat etmek
  • Hayat boyu düzenli fiziksel aktivite yapmak olarak sıralayabiliriz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim