Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığa ne iyi gelir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı bireylerin haftada en az üç kez dışkılaması kalın bağırsağın işlevini sağlıklı bir biçimde sürdürdüğünün göstergesidir. Dışkılamanın seyrekleşmesi ve zorlaşmasına kabızlık adı verilir. Kabızlık birçok hastalığın belirtileri arasındadır, altında yatan birçok farklı neden olabilir ve kesinlikle ciddiye alınması gerekir. Kabızlığa çözüm de pek çok sindirim sistemi hastalığı gibi sağlıklı ve düzenli beslenmede aranabilir. Peki bu sorundan kurtulmak için neler yapabiliriz?

Çözüm önerileri içinde ilk sırayı kesinlikle lifli gıdalar alır. Bağırsaklarınızı iyi çalıştırmak için günde en az 25 gram posa almanız gerekir. Günlük almanız gereken bu miktara ualaşabilmek için yapabileceklerinizi hemen sıralayalım:

  • Kepeği ayrılmamış tahılları tercih etmelisiniz.
  • Salata porsiyonlarınızı arttırmalısınız.
  • Kabuğu ile tüketilebilen meyvelere öncelik vermelisiniz.
  • Haftada en az 2 kez kuru baklagilleri tüketmelisiniz.

Su tüketiminizi attırmanız da kesinlikle işe yarayacaktır. Güne bir bardak su ile başlamanız bağırsak hareketlerinizin artmasını sağlayacaktır.

Sindirime yardımcı probiyotiklerle zenginleştirilmiş yoğurt ve kefir tüketmek de bir diğer çözüm. Gıda katkısı olarak eczanelerde satılan probiyotikler de opsiyonlarınız arasında.

Kabızlığa iyi gelen besinlerin başında ise yüksek magnezyum içerenler geliyor. Kereviz, ıspanak, taze fasulye, fındık ve badem bu açıdan en zenginleri. Yüksek magnezyum içeren maden suları da bulunmakta.

Bir de küçük tarif verelim. Birkaç günden uzun kabızlık yaşadığınızda, yemekten sonra kendinize anason ve rezene içeren bir bitki çayı demleyebilirsiniz. Anason hazımsızlığı ve şişkinliği giderirken sindirim siteminin dostu rezene de bağırsak hareketliliğini arttıracaktır.

Kabızlığın şiddetini azaltmak ve tekrarlanmasını önlemek için yaşam tarzınızla ilgili yapabilecekleriniz de var. Herşeyden önce fiziksel aktivitenizi arttırmalısınız. Fiziksel aktiviteler sağlığınıza diğer faydalarının yanı sıra bağırsak hareketlerini de kolaylaştırır. Günlük 30 dakika yürüyüş ve mekik hareketleri kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Dışkılama hissi olmasa bile her gün aynı saatte tuvalete gidip 15 dakika oturmak da dışkılama düzene fayda sağlayacaktır.

Fiziksel kativitenin öneminden bahsetmişken, spordan sonra ne yemelisiniz sorusunun cevabını da bir başka makalemizde paylaştık.

Dyt. Mine Blige Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim