Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bol miktarda temel yağ asitleri içeren kabak çekirdeği, parlak saçlar ve cildin genç kalması açısından son derece önemlidir.

Temel yağ asitleri, sağlıklı beyin ana besin maddesidir. Omega-3 ve omega-6 içeriği ile beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Çinko bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği, bu minerali almak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği besinler arasında yer almaktadır. Çinko’nun en önemli faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve iltihaplanmayı azaltmasıdır.

Kabak çekirdeği, sağlıklı kemikler, sinir sistemi ve kaslar için magnezyum ve kalsiyum da içerir.Kabak çekirdeği prostat büyümesi sonucu görülen idrar zorluğuna iyi gelir. Aynı zamanda antihelmintiktir (kurt, parazit düşürücüdür). Haricen kellik tedavisinde destek olarak da kullanılır.


Kabak Çekirdeğinin Etken Maddeleri

  • Tocopherol u Selenyum u Aminoasitler
  • Delta-7-sterolglykosid u Delta-5-sterolglykosid u Magnezyum u Linol asit

Kabak çekirdeği veya kabak çekirdeği yağında bulunan tocopherol ve magnezyum kompleksleri, idrar kesesinin kas dokusu üzerinde olumlu etki yapar.

Kabak çekirdeği veya yağı, ortalama yüzde 64 oranında doymamış linol asit içerdiğinden dolayı sağlıklı beslenme açısından önemli bir besindir.


Kabak Çekirdeğinin Besin Değeri

Lezzetli ve besin değeri yüksek kabak çekirdeği, temel yağ asitleri ve mikro besinler bakımından zengin bir kaynaktır. Besin değerinin yüksek olmasının nedeni içerdiği yüksek protein ve karbonhidrattan kaynaklanmaktadır.

Ayrıca içerisinde bol miktarda lif, protein, vitamin, mineral ve antioksidan bulunduran kabak çekirdeğinin 100 gramı, günlük manganez ihtiyacının 2 katını, magnezyum, fosfor ve bakır ihtiyacının 1.5 katını, demir ihtiyacının tamamını ve çinko ihtiyacının %70’ini karşılamaktadır.

Sevdiklerinizle geçirdiğiniz keyifli anlarınızı, kabak çekirdeği kadar lezzetli ve sağlıklı olan şeker ilavesiz fit kabak tatlımız ile daha da tatlandırabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim