Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Temel yağ asitleri içeriği oldukça yüksek olan kabak çekirdeği, ortalama yüzde 64 oranında doymamış linol asit içerdiğinden dolayı sağlıklı beslenme açısından önemli bir besin maddesidir. 

Lezzetli ve besin değeri yüksek kabak çekirdeği temel yağ asitlerinde olduğu gibi mikro besinler bakımından da zengin bir kaynaktır. Besin değerinin yüksek olması içerdiği yüksek protein ve karbonhidrattan kaynaklanır. İçerisinde bol miktarda lif, protein, vitamin, mineral ve antioksidan bulunduran kabak çekirdeğinin faydalarını gelin birlikte inceleyelim.

  • Temel yağ asitleri, sağlıklı bir beynin ana besin maddesidir. Omega-3 ve omega-6 içeriği ile beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca parlak saçlar ve cildin genç kalması açısından son derece faydalıdır.
  • Kabak çekirdeğinin 100 gramı, günlük manganez ihtiyacının 2 katını, magnezyum, fosfor ve bakır ihtiyacının 1.5 katını, demir ihtiyacının tamamını ve çinko ihtiyacının %70’ini karşılar.

  • Çinko bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği besinler arasında yer alır. Çinkonun en önemli faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve iltihaplanmayı azaltmasıdır.
  • Sağlıklı kemikler, sinir sistemi ve kaslar için magnezyum ve kalsiyum içerir. 
  • Prostat büyümesi sonucu görülen idrar zorluğuna iyi gelir. Aynı zamanda antihelmintiktir. (kurt, parazit düşürücüdür). 
  • Haricen kellik tedavisinde destek olarak da kullanılır.
  • Etken maddeleri “Tocopherol u Selenyum u Aminoasitler” ve “Delta-7-sterolglykosid u Delta-5-sterolglykosid u Magnezyum u Linol asit” olan kabak çekirdeği bu kompleksler sayesinde idrar kesesinin kas dokusu üzerinde olumlu etki yapar.

Sevdiklerinizle geçirdiğiniz keyifli anlarınızı, kabak çekirdeği kadar lezzetli ve sağlıklı olan şeker ilavesiz fırında kabak tatlısı ile daha da tatlandırabilirsiniz : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim