Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

İş yerinde sağlıklı beslenme

İş yerinde sağlıklı beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Fast food tarzı aşırı kalorili besinlerden oluşan bir öğle öğünü, ofis kutlamaları, abur-cubur ikramları, ara öğün yapmama, masada su yerine çay, kahve, gazlı içecekler, meyve suyu gibi besinleri tüketme gibi sebepler başta obezite olmak üzere ofis çalışanlarında birçok hastalığın görülme sıklığını arttırıyor.

Uluslararası çalışma örgütü (ILO) 2005 raporuna göre kötü beslenme kalitesiz çalışan havuzu ve düşük verim yaratıyor, bu da firmaların rekabet gücünü azaltarak ulusal verimliliğe negatif etki ediyor. ComPsych tarafından Amerika’da değişik sektörlerdeki 1000’in üzerinde çalışan ile yapılan araştırma sonuçları, işyerinde sağlıklı beslenme planı uygulayan çalışanların kötü beslenenlere kıyasla 10 kat daha enerjik, 2 kat daha mutlu ve 3 kat daha verimli olduğunu gösteriyor. Peki iş yerinde doğru ve sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız?

  • Kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltı yapmamak kan şekeri düşüklüğü, huzursuzluk, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, uyku hali, algılama güçlüğü, çarpıntı ve bilinç bozukluklarına neden olabilir. Ofiste kahvaltı önerilerine, yumurta, peynir içeren klasik kahvaltını yanı sıra süt ve tahıl gevreklerini sayabiliriz.
  • Su için. 1 bardak çay tüketiminizin ardından 1 bardak su tüketmeniz, günlük içtiğiniz su miktarını artıracaktır. Her sabah iş yerinize gittiğiniz zaman ve her akşam iş yerinizden ayrılırken 1 bardak su tüketin.
  • Sağlıklı ve doyurucu bir öğlen yemeği seçin. İşinizin yoğun ve stres seviyenizin yüksek olduğu dönemlerde öğlen yemeği günün temposuna ayak uyduracak özellikte olmalı ve size güç vermelidir.

  • Ara öğünleri atlamayın. Bunlar hem metabolizmanızın hızlanmasını hem de açlık atakları yaşamamanızı sağlar. Bu nedenle 3 saat aralıklarla kuru meyveler, galeta, grissini, ceviz, badem, fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.
  • Hareket edin. Uzun süre hareketsiz kalmak metabolizmayı yavaşlatan en önemli etmen. Bu nedenle masanızda 2 saatten fazla hareketsiz oturmayın. Masa başında yapabileceğiniz egzersizler, gün içerisinde asansör yerine merdiven kullanmanız, servis kullanıyorsak 2 durak önce inip yürümeniz harcadığınız enerjinin artmasını sağlayacaktır.

Çalışanlar için diyet yapmak kolay görünmeyebilir fakat iş yerinde doğru beslemek, bol su tüketmek, karbonhidrat, protein ve yağ dengesi sağlanmış bir kahvaltı ve öğle yemeği, uzun süre aç kalmaya engel olacak sağlıklı ara öğünlerin oluşturduğu dengeli ve düzenli beslenmek sağlığınız için oldukça önemli.

Rafinera her gün birbirinden farklı lezzetli yemekler hazırlar, el değmeden teslimat gerçekleştirir ve siz ise sadece keyifle sağlıklı beslenmenin tadını çıkarırsınız :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim