Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflayabilir Mi?

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflayabilir Mi?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflayabilir Mi?

‘Su içsem yarıyor’

‘Bel çevremdeki kalınlığı ne yapsam azaltamıyorum.’

‘Yediklerime ne kadar dikkat etsem de olması gerekenden çok az kilo veriyorum ya da hiç kilo veremiyorum.’

‘Gün içerisinde çok yorgun hissediyorum.’

‘Sürekli tatlı yeme ihtiyacı duyuyorum.’

Bu cümlelerden bir ya da birkaçını siz de kuruyorsanız; oklar insülin direncini işaret ediyor olabilir.

Kilo verme sürecinde olan bireylerde, gidişatı yavaşlatan ya da durduran nedenlerden bahsedince, akla ilk gelenlerden biri insülin direncidir.

 

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin, pankreasınız tarafından üretilen bir hormondur ve hücrelerinizin enerji için glikoz (şeker) kullanmasına izin verir.

İnsülin direnci yaşayan bireylerde, kas, yağ ve karaciğer hücreleri insüline doğru şekilde tepki vermez ve bu nedenle glikoz kan dolaşımında kolaylıkla emilemez. Sonuç olarak vücut, glikozun hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha yüksek seviyelerde insüline ihtiyaç duyar.

Pankreastaki beta hücreleri, artan insülin talebini takip etmeye çalışmaktadır. Beta hücreleri, insülin direncinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebildikleri sürece kan şekeri seviyesi sağlıklı kalır.

Zamanla beta hücreleri vücudun insüline duyduğu ihtiyacı gideremez. Yeterli insülin olmadan, aşırı glikoz kan dolaşımında birikir ve insülin direnci; diyabet, prediyabet ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

İnsülin direnci obezite ile yakından ilişkilidir. Bununla birlikte, kilolu veya obez olmadan da insüline dirençli olmak mümkündür.

 

İnsülin Direnci Belirtileri

Birçok faktör insülin direncini etkileyebilir. Bazen belirgin semptomları yaşamadıkça gerekli olan tanı testleri yapılmaz ve yıllarca insülin direnci ile yaşarsınız, bazen de belirtiler sizi doğrudan insülin direncine götürür. Tatlı krizleri, unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük, sık acıkma, gece yemeleri, yemeklerden sonra uyuklama, yorgunluk, terleme, çarpıntı, çabuk öfkelenme halleri, konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık, baş ağrıları, uyku apnesi ve horlama sorunu, cinsel isteksizlik, ödem, şişme insülin direnci belirtilerinin başında gelir. 

 

İnsülin direnci olan bazı bireylerde akantozis nigrikans olarak bilinen bir deri rahatsızlığı gelişebilir. Bu durum sıklıkla boyun, kasık ve koltuk altı kısımlarında koyu renkli lekeler oluşmasına sebep olur. Akantozis nigrikans için herhangi bir tedavi yoktur, ancak belirli bir koşula bağlı tedavi, doğal cildinizin bir kısmını geri kazanmanızı sağlayabilir.

 

American Diabetes Association (ADA), önemli yaşam tarzı değişiklikleri yapılmazsa, insülin direnci ve prediyabetli bireylerin yaklaşık yüzde 70'inde tip 2 diyabet görülmeye devam edileceğini belirtmektedir.

 

İnsülin Direnci Diyeti

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemek, insanların kilo vermesine ve insülin direncini tersine çevirmesine yardımcı olabilir. Kilo vermek ve vücut ağırlığınızın yalnızca yüzde 10’unu bile kaybetmekle, şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabilir, insülin direncinizi yok edebilirsiniz.

Kilo verme sürecinde,bunu sağlıklı gıdalar seçerek, porsiyonları kontrol ederek, daha az yağ tüketerek ve fiziksel aktiviteyi artırarak sağlamanızı öneririz. Ayrıca en sevdiğiniz yiyecekleri sağlıklı bir yemek planına nasıl adapte edeceğinizi öğrendiğinizde, kilo vermeyi ve bunu kalıcı hale getirmeyi başarabilirsiniz. İyi bir yaşam tarzı seçimi yapmak da, kan şekeri seviyenizi istediğiniz aralıkta tutmanın en iyi yoludur. Dengeli ve düzenli beslenmek istediğiniz her an, Rafinera beslenme programı yanınızda olacaktır! 

D vitaminiyle ilgili yapılan çalışmalar, insanların kan şekeri seviyelerini sağlıklı bir şekilde koruması ve kanında yeterli miktarda D vitamini bulundurması arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, diyabetin önlenmesi için uygun D vitamini düzeyini belirleme çalışmaları sürmektedir; prediyabetli kişiler içinse D vitamini düzeyleri veya takviyeleri hakkında herhangi bir öneri yapılmamıştır.

İnsülin direnci ve prediyabet teşhisinin bir uyarı olduğunu unutmayın. Yaşam tarzınızı değiştirererek bunu yok edebilir ve daha mutlu bir hayata sahip olabilirsiniz.

 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim