Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İnsülin pankreasınız tarafından üretilen bir hormondur ve hücrelerinizin enerji için glikoz (şeker) kullanmasına izin verir. Kilo verme sürecinde olan bireylerde gidişatı yavaşlatan veya durduran nedenlerden biri de insülin direncidir.

  • Su içsem yarıyor.
  • Bel çevremdeki kalınlığı ne yapsam azaltamıyorum.
  • Yediklerime ne kadar dikkat etsem de olması gerekenden çok az kilo veriyorum ya da hiç kilo veremiyorum.
  • Gün içerisinde çok yorgun hissediyorum.
  • Sürekli tatlı yeme ihtiyacı duyuyorum.

Bu cümlelerden bir ya da birkaçını siz de kuruyorsanız; insülin direnci belirtilerini taşıyor olabilirsiniz. Peki insülin direnci nedir?

İnsülin direnci yaşayan bireylerde kas, yağ ve karaciğer hücreleri insüline doğru şekilde tepki vermez. Bu nedenle glikoz kan dolaşımında kolaylıkla emilemez. Sonuç olarak vücut glikozun hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha yüksek seviyelerde insüline ihtiyaç duyar.

Pankreastaki beta hücreleri artan insülin talebini takip etmeye çalışır. Beta hücreleri insülin direncinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebildikleri sürece kan şekeri seviyesi sağlıklı kalır. Zamanla beta hücreleri vücudun insüline duyduğu ihtiyacı gideremez. Yeterli insülin olmadan aşırı glikoz kan dolaşımında birikir. İşte bu insülin direncidir. İnsülin direnci diyabet, prediyabet ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Birçok faktör insülin direncini etkileyebilir. İnsülin direnci obezite ile yakından ilişkilidir. Bununla birlikte, kilolu veya obez olmadan da insüline dirençli olmak mümkündür.

Peki ya insülin direnci belirtileri? Tatlı krizleri, unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük, sık acıkma, gece yemeleri, yemeklerden sonra uyuklama, yorgunluk, terleme, çarpıntı, çabuk öfkelenme halleri, konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık, baş ağrıları, uyku apnesi ve horlama sorunu, cinsel isteksizlik, ödem, şişme insülin direnci belirtilerinin başında gelir. 

İnsülin direnci olan bazı bireylerde akantozis nigrikans olarak bilinen bir deri rahatsızlığı da gelişebilir. Bu durum sıklıkla boyun, kasık ve koltuk altı kısımlarında koyu renkli lekeler oluşmasına sebep olur. Akantozis nigrikans için herhangi bir tedavi yoktur, ancak belirli bir koşula bağlı tedavi, doğal cildinizin bir kısmını geri kazanmanızı sağlayabilir.

American Diabetes Association (ADA), sağlıklı beslenme adımları atılmadığı takdirde, insülin direnci ve prediyabetli bireylerin yaklaşık yüzde 70'inde tip 2 diyabet görülmeye devam edileceğini belirtmektedir. BU sinsi hastalığa aman dikkat!

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim