Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

İçme Sularınızı Renkli ve Eğlenceli Hale Getirmek İster Misiniz?

İçme Sularınızı Renkli ve Eğlenceli Hale Getirmek İster Misiniz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Susuz yaşam olmaz, bunu hepimiz biliyoruz. Metabolizmamızın dengesini sağlayan suyun faydaları saymakla bitmez. Öğünlerden önce içilen su atıştırmalıkları dikkat çekici oranda azaltır. Su içmek tokluk hissi vereceğinden kilo vermeye yardımcıdır ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Ayrıca spor yaparken bol su içmek de yağ yakmanızı hızlandırıcı bir etki yaratır. Bütün bunları biliyor ama yine de az su içiyorum diyorsanız, sesimize kulak verin! 

Sularınızı renklendirerek su tüketiminizi eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz. Sularınızı renklendirmek için hangi besinleri tercih edebiliriz bakalım:

Limon: Diğer meyve ve sebzeler gibi birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal adı verilen bileşikleri bol miktarda içerir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların, egzersiz sırasında yağ yakımını artırdığını belirtmektedir. Araştırmacılar, yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük beden kitle indeksi seviyesi görülebildiğini de söylemektedir. 

Nane: Yoğun aroması sayesinde suyun tadını hemen değiştirecektir, özellikle mide bulantısına ve sindirim güçlüğüne iyi gelecektir.

Çubuk Tarçın: Mükemmel kokusu sayesinde daha kolay su içtiğinizi fark edeceksiniz. Suyunuza eklediğiniz çubuk tarçın, kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olarak tatlı ihtiyacınızı da azaltacaktır.

Salatalık: Yüzde 95’i su olan salatalık, toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Vücudun bir gün içinde ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğu salatalıkta bulunmaktadır. Ayrıca A vitamini, B vitamini ve bağışıklık sistemini güçlendiren, sizi canlı ve enerjik tutmaya yarayan C vitaminini içerir.

Meyve Parçaları: Elma, havuç, karpuz, şeftali parçaları ile sularınızı renklendirebilir, günlük aldığınız vitamin miktarını artırabilirsiniz. Portakal ve elma kabuklarını da kullanarak daha yoğun bir aroma yakalayabilirsiniz.

Renklendirdiğiniz suların tatlarının daha da artması için birkaç saat buzdolabında bekletebilirsiniz. Suyunuzu cam şişede tüketmeniz en sağlıklı olanı, ancak taşınmasındaki zorluk ve kırılma gibi riskler nedeni ile sağlık için herhangi bir zararı olmayan polietilen ve polipropilen maddelerden yapılmış şişeleri de tercih edebilirsiniz.

Günlük su tüketiminin vücuda faydaları hakkında detaylı bilgiye bir başka blog yazımızdan ulaşabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim