Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hipotroidi ve Beslenme

Hipotroidi ve Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tiroid bezi boynumuzun önünde bulunan kelebek seklinde bir iç salgı bezidir. Tiroid bezinin görevi tiroid hormonlarını üretmek, depolamak ve gerektiğinde kana vermek ve böylece metabolizmamızı kontrol altında tutmaktır.

Tiroid Bezlerine Dair

Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarının kanda değerinin az veya çok olması durumunda bazı tiroid hastalıkları oluşmaktadır; hipertiroid ve hipotiroid kişinin sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde önemli etkileri olan hastalıklardır. Eğer kendinizi halsiz hissediyorsanız, yeterli ve dengeli beslenip egzersiz yapmanıza rağmen yine kilo almaya devam ediyorsanız bunun nedeni ‘hipotiroidi’ olabilir. Tiroid hormonu normal değerlerden daha fazla salgılanırsa metabolizma hızlanır ve hipertiroidi hastalığı gelişir. Tiroit bezinin yeterli hormon üretememesine bağlı olarak kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi denir. Halsizlik, yorgunluk, kabızlık, eklem ağrıları, adale krampları ve deride kuruluk, saçlarda dökülme, yüz ve özellikle göz kapaklarında şişme, hareketlerde yavaşlama belli başlı hipotroidi belirtileridir. Hipotroidi rahatsızlığı olan bireylerin iştahları azalır ama iştah azalmasına rağmen ağırlıkları artar ve kilo problemi gelişebilir. Yiyeceklere dikkat edilmesine ve spor yapılmasına rağmen hem vücut ağırlığında hem de kolesterol düzeylerinde artma gerçekleşebilir. Troit hormonlarındaki düzensizlik duygusal durumlarında da ani iniş çıkışlara neden olabilir. Ani sinirlenme, aşırı duygusallık hormonlardaki değişikliklere bağlı olarak gelişebilir.

Beslenmede Dikkat Edilecekler
İyot, tiroid fonksiyonları için elzem bir mineraldir ve tükettiğimiz birçok besinin içerisinde de bulunmaktadır. Hipotiroidi olanların iyotlu tuz, hipertiroidi ve nodüler guatrı olanların aşırı iyot alımında hashimato tiroidi oluştuğu için iyotsuz tuz yemeleri gerekmektedir.

Beslenme programınızda yeteri kadar selenyum bulunmaması kanda T4 ve TSH hormonu yükselmesine neden olurken, T3 hormonunu düşürür. İyot ve selenyum eksikliği birlikte görülürse hastalığın şiddeti daha da artmaktadır. Yeterli selenyum almak için balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar gibi yiyeceklere beslenme programınızda yer vermeye çalışın.

Ödem Sorunu

Hipotiroidi hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorun da bireylerde görülen ödemdir. Bunun için bu kişilerde sıvı tüketimi özellikle de su tüketimi arttırılmalı, ortalama günlük 2-2,5 litre arasında su tüketilmelidir.

Hipotrioidi durumunda kemik mineral yoğunluğunun takibi de önem kazanmaktadır. Düzenli kemik taramaları yapılmalı ve diyet tedavisi sağlıklı beslenme kriterlerine uygun miktarda kalsiyum kaynaklarını da içermelidir.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim