Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Palmiye ağaçlarını düşündüğünüzde, kendinizi bir kumsalda, hafif dalgaların sesi ile birlikte ve muhteşem bir manzara içerisinde hayal ediyor olabilirsiniz. Sizlere verdiği bu sakinlik ve huzur haricinde, bir tür palmiye ağacının meyvesi olan hindistan cevizi de sağlığınız için mucizevidir.

Son zamanlarda karşımıza en çok hindistan cevizi sütü ve hindistan cevizi suyu olarak çıksa da bu meyvenin asıl mucizesi hindistan cevizi yağında saklıdır. Yazımızda bu tropikal yağın faydalarına değineceğiz.

Hindistan cevizi yağı faydaları:

  • Bellek ve beyin fonksiyonunu arrttırmak için: Nörobiyolojisi Dergisi'nde yayınlanan 2004 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada hindistan cevizi yağının hafızayı güçlendirdiğini fark edilmiştir.  
  • Kilo vermek için: Yapılan çalışmalar yağının orta zincirli olması sebebiyle hindistan cevizinin açlığınızı dengeleyerek daha az yemenize yardımcı olabildiğine yönelik veriler ortaya koymuştur. Yapılan bir araştırmada beslenmesine hindistan cevizi yağı ekleyen erkeklerin günde ortalama 256 kalori daha az tükettikleri belirlenmiştir. 
  • Ciltteki sorunlar için: İçerdiği yağ asitleri inflamasyonu azaltır. Cildinizi nemlendirir ve temizler. Aynı zamanda kurumuş dudaklar için de doğal bir balzam görevi görür. Laurik asit ise ciltte kokulara neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı içeren ev yapımı bir deodorant deneyebilirsiniz.
  • Saç bakımı için: Hindistan cevizi yağı molekül ağırlığı ve şekli nedeniyle deriye ve saç telinin içine nüfuz eder. Böylece hem zarar görmüş hem de hasar görmemiş saçlardaki protein kaybını önler.
  • Bazı enfeksiyonları önlemek için: Antimicrobial Agents and Chemotherapy dergisinde yayınlanan bir araştırma içeriğindeki kaprik asit ve laurik asit sayesinde candida albicans ve maya enfeksiyonlarının önlenmesinde etkili olduğunu göstermektedir.
  • Yaşlanmayı geciktirmek için: Food and Function tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre yüksek antioksidan özelliği sayesinde hindistan cevizi yağı serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak yaşlanmayı yavaşlatabilmektedir.
  • Bağışıklık sistemini desteklemek için: Hindistan cevizi ve yağı bağışıklık desteği için faydalı olmasını sağlayan antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. 

Peki bağışıklık sisteminizin güçlenmesinden, alzheimer hastalığından koruyuculuğuna, kilo vermenize destek olmasından cilt problemlerini iyileştirmesine kadar bir çok etkisi olan hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır? En pratik yöntem bir çay kaşığı yağı sabah kahvenize eklemek :)  

Hindistan cevizi yağı gibi kilo vermenize destek olacak bir diğer yağ daha var. Çörek otu yağının faydalarını biliyor musunuz?

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim