Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hibiskus Çayının Faydaları Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hibiskus Çayının Faydaları Nedir ve Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Dört mevsim boyunca, koyu kırmızı rengiyle göz kamaştıran, nar çiçeği olarak da bilinen hibiskus çayı, tadından dolayı ekşi çay olarak da bilinir. Hibiskus çayının şiddetle önerilmesinin  başlıca nedenlerinden biri de içeriğinde kafein barındırmamasıdır. Renginden de anlaşılacağı gibi antioksidan özelliği yüksek olan çaylardan biridir. Hibiskus çayı serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olarak yaşlanma karşıtı bir etki de yaratır. 

İçeriğindeki yüksek oranlı C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Hibiskus çayı, 2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre, özellikle soğuk algınlığı nedeniyle oluşan vücut ateşinin düşmesine yardımcı olur. Hibiskus çayı, bağırsak hareketlerini artırarak sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını da sağlar. 2010 yılında yayınlanan başka bir çalışmaya göre hibiskus bitkisi; içeriğindeki antosiyaninler sayesinde kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Hibiskus çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekeri dengenizi sağlar. Bu sayede hibiskus çayı zayıflama hedeflerinde kilo vermenizi kolaylaştırır. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre 12 hafta boyunca düzenli hibiskus çayı tüketenlerin bel çevresinde incelme ve vücut yağ yüzdesinde azalma sağladığı gözlemlenmiştir. 

Hibiskus çayı zayıflamaya yardımcı olur mu?

Hibiskus çayı tartıda yanıltan ve kilo alımına sebep olan ödemin, vücuttan atılmasına yardımcı olur. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin yayınlarına göre; hibiskus diüretik yani idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Ödem atıcı diğer tariflerimize de göz atmak isterseniz linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.rafinera.com/blog/diyetisyen-kosesi/detox-sivilari-nasil-hazirlanir

Hibiskus çayı nasıl demlenir?

1-2 fincan kaynamış sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı hibiskus ekleyerek 5 dakika demlemeniz uygun olacaktır. İştah kontrol dengenizin daha kolay sağlanabilmesi ve çayınıza lezzet katması için içerisine çubuk tarçın, tane karanfil, limon veya portakal dilimi ekleyerebilirsiniz.  Günde 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketmeniz beslenme programınızı destekleyecektir.

 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim