Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hibiskus Çayının Faydaları Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hibiskus Çayının Faydaları Nedir ve Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Koyu kırmızı rengiyle göz kamaştıran, nar çiçeği olarak da anılan hibiskus çayı, tadından dolayı ekşi çay olarak da bilinir.  Kırmızı renginden de anlaşılacağı gibi antioksidan özelliği yüksek olan çaylardan biridir. Hibiskus faydaları sebebiyle şiddetle önerilen bir içeriğe sahiptir. Ayrıca diğer birçok çayın aksine kafein içermez. Hibiskus çayı faydalarına gelecek olursak:

  • Serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olarak yaşlanma karşıtı bir etki yaratır.
  • İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. 
  • Hibiskus çayı aynı zamanda ateş düşürücüdür. 
  • Bağırsak hareketlerini artırarak sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar. 
  • İçeriğindeki antosiyaninler sayesinde kolesterolü ve kan basıncını düşürür.

Hibiskus çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengeler. Bu sayede hibiskus çayı zayıflama hedeflerinde kilo vermenizi kolaylaştırır. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre 12 hafta boyunca düzenli hibiskus çayı tüketenlerin bel çevresinde incelme ve vücut yağ yüzdesinde azalma gözlemlenmiştir. 

Hibiskus çayı tartıda yanıltan ve kilo alımına sebep olan ödemin, vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin yayınlarına göre hibiskus çayı diüretik yani idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu arada ödem sorununuz varsa ödem atıcı diğer tariflerimize de göz atmayı unutmayın.

Hibiskus çayı nasıl demlenir? 1-2 fincan kaynamış sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı hibiskus ekleyerek 5 dakika demleyin. İştah kontrol dengenizin daha kolay sağlanabilmesi ve çayınıza lezzet katması için içerisine çubuk tarçın, tane karanfil, limon veya portakal dilimi ekleyebilirsiniz. Günde 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketmeniz beslenme programınızı olumlu yönde destekleyecektir.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim