Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Her Derde Deva Kış Meyveleri!

Her Derde Deva Kış Meyveleri!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kivi

Kış meyvelerinden olup, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmamız için bize yardımcı olacak çok iyi bir vitamin deposudur.

Yapılan araştırmalar kivinin sahip olduğu antimutajenik (mutasyon önleyici) bileşikler ile kanser oluşumu önlediğini göstermektedir. C vitamini deposu kivinin düzenli tüketilmesi halinde özellikle kış aylarında görülen solunumla ilgili şikâyetlerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Nar

Beslenmede mutlaka yer alması gereken nar, güçlü bir antioksidan özelliği taşıyor. Yapılan araştırmalara göre narda, serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bulunuyor.

Bu zengin içerik, özellikle kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede önemli bir etki gösteriyor. Potasyum yönünden zengin bir meyve olduğu için tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

Nar, suda eriyen vitaminlerden olan C vitaminini yüksek miktarda içeriyor. Yapılan bir araştırmaya göre nar suyunun karın çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğu belirlenmiş. Bu araştırmaya göre, her gün içilen nar suyunun sadece 1 ay içinde karın çevresindeki yağ hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiş.

Portakal

Sarı ve turuncunun etkisi ile hastalıklardan korunalım. Portakal genelde pek çok insanın hastalanınca aklına geliyor. Çünkü içeriğindeki C vitamini ile dikkat çeken bir meyve.

100g portakalın içerisinde 50mg C vitamini bulunur. Bu miktar bir yetişkinin günlük gereksiniminin % 85’i demektir. Portakaldaki flavonoidler serbest radikal oluşumunu nötralize ederek hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir hem de enflamasyon oluşmasının önüne geçer. Uzun vadede kanserlerden koruyucu etkiye de sahiptir.

Mandalina

İçerdiği zengin ve doğal C vitaminiyle, bedenimizin hastalıklara karşı direnme gücünü artırır. Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile daha uzun süre tokluk sağlar.

Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığı gösterilmiştir. Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı, sağlıklı kemikler ve hücre büyümesi için gereklidir.

Elma

İçeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminler ile bağışıklılık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

Elmada bulunan çözünen ve çözünmeyen lifler toksik maddelerin dışkı ile atılmasını sağlayarak kansere karşı koruyucu aktivite gösterir. Çözünmeyen lif, LDL kolesterolü tutarak vücuttan dışarı yollarken, çözünen lif olan pektin ise karaciğerde üretilen LDL kolesterol miktarını azaltır.

Ayva

Dilimize yerleşmiş deyiminin tersine yenmesi son derece faydalı bir meyvedir. A, B, C vitaminlerinden kalsiyum, potasyum, demir ve bakır minerallerinden zengin bir meyve olan ayva kalori değeri açısından da oldukça düşüktür.

Lif oranının yüksek olmasıyla tokluk hissini artırır ve zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sorunu yaşayanlarda faydalıdır, özellikle et yemeklerinde etle beraber pişirildiğinde sindirimi hızlandırır.

Kış meyvelerinden olan elmayı eminiz hiç bu kadar tatlı ve sağlıklı görmediniz :) Bugün kahvaltınızı elmalı yulaf ezmesi ile taçlandırın.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim