Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hayatımızı Renklendiren Yeşillikler

Hayatımızı Renklendiren Yeşillikler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bu makalemizde sizin için hayatımızı renklendiren, salatalarımızın olmazsa olmazı üç yeşilliği inceledik. Evet, süper üçlümüz maydanoz, nane ve dereotu.

Maydanoz: Genelde sofralarda süsleme amaçlı kullanılan maydanozun pek çok faydası vardır.  İçerdiği folik asit, C, E ve A vitamini, karoten ile lutein gibi maddeler sayesinde maydanozun cilt kanserine yakalanma riskini azalttığı ve hastaların iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Yemeklerin yanında yenen 20 gr maydanoz, günlük C vitaminini gereksinmesinin yarısını karşılayabilir. 

Maydanozun yaprakları K vitaminleri ve demir bakımından da zengindir. Maydanoz toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, kanı temizler, kansızlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirilmesinde etkili olması da maydanozun faydaları arasındadır. Kansızlık, mesane iltihaplanması, kum, romatizma, böbrek taşı, tansiyon ve damar sertliğine karşı etkilidir.

Nane: Midemizi bozduğumuz zamanlarda büyüklerimizin vazgeçilmez formülü olan nane limonun mide ve bağırsak rahatsızlıklarında iyileştirici gücü bilimsel çalışmalar ile onaylanmıştır. Bileşimindeki esanslar nedeniyle mide bulantısına ve sindirim güçlüğüne iyi gelir. Pankreas, göğüs ve karaciğer tümör gelişimini yavaşlattığı, kolon, deri ve akciğer kanserlerini önleyici olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Antimikrobiyal özelliği ile de pek çok bakteri ve bazı mantar türlerinin gelişimini önleyebilmesi nanenin faydaları arasındadır  Ayrıca diyet lifi, folat, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, omega 3 yağları ve B2 vitaminlerinden zenginliği ile de düşük kalorisine rağmen oldukça besleyici özellikler yansıtmaktadır.

Dereotu: Yaprak ve tohumları baharat olarak kullanılabilen eşsiz koku ve aromada bir bitkidir. Dereotu sindirimi kolaylaştırır, ağız kokusunu giderir, uykuyu düzenler. Dereotunun faydaları içeriğindeki monoterpen ve flavonoid bileşiklerinden gelmektedir. Çocuklarda oluşan kolik ağrılarına iyi gelir ve anne sütünü çoğaltır.

Dereotu, maydanoz gibi antioksidan etki gösterir, serbest radikalleri elimine eden enzimleri aktive eder. Diyet lifi içeriği sayesinde daha uzun süre tok kalmayı sağlayacaktır. Ayrıca mangan, demir ve magnezyum içeriği de oldukça yüksektir. Dereotunun en önemli özelliklerinden biri de kalsiyumdan zengin içeriğidir. Bu sayede menopoz ve romatizma sonrasında kemik yoğunluğu kaybını önleyebilmektedir.

Hayatımızı renklendiren yeşilliklerin kaç kalori olduklarını merak ediyorsanız blog sayfamızı inceleyebilirsiniz. :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim