Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hayatımızı Renklendiren Yeşillikler

Hayatımızı Renklendiren Yeşillikler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Maydanoz;

Genelde zevkli sofralarda dekorasyon ürünü olarak kullanılan maydanozun pek çok sağlık faydası vardır. Avustralyalı bilim adamları maydanozun cilt kanserine yakalanma riskini azalttığını ve hastaların iyileşmesine yardımcı olduğunu açıkladı. İçerdiği folik asit, C, E ve A vitamini, karoten ile lutein gibi maddelerin bu olumlu etkiyi yarattığı bildirildi. Yemeklerin yanında yenen 5-10 tel (20 gr) maydanoz, insanın günlük C vitaminini gereksinmesinin yarısını karşılayabilir. Halk arasında maydanozun diş etleri kanamasında, yaraların kapanmasında, romatizmada iyileştirici etkisi olduğuna inanılması, C vitamininden zengin olmasıyla açıklanabilir.Maydanozun yaprakları K vitaminleri ve demir bakımından da zengindir. Maydanoz toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, kanı temizler, kansızlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirilmesinde etkilidir. İnce bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, kanı temizler. Kansızlık, mesane iltihaplanması, kum, romatizma, böbrek taşı, tansiyon ve damar sertliğine karşı etkilidir

Maydanozun en çok bilinen etkisi olan idrar söktürücü etkinliği ise, bileşiminde bulunan flavon glikozidinden dolayıdır. Maydanoz, potasyumdan zengin olduğundan, tuzun bileşimindeki sodyumu dengeleyerek tansiyon yüksekliğinde, az da olsa, önleyici etkisi olabilir.

Nane;

Midemizi bozduğumuz zamanlarda büyüklerimizin vazgeçilmez formülü olan nane limonun mide ve bağırsak rahatsızlıklarında iyileştirici gücü pek çok bilimsel çalışma ile onaylanmıştır. Bileşimindeki esanslar nedeniyle, mide bulantısına ve sindirim güçlüğüne iyi gelir. Yine pankreas, göğüs ve karaciğer tümör gelişimini yavaşlattığını, kolon, deri ve akciğer kanserlerini de önleyici olduğunu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.


Anti mikrobiyal özelliği ile de pek çok bakteri ve bazı mantar türlerinin gelişimini önleyebilmektedir. Ayrıca diyet lifi, folat, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, omega 3 yağları ve B2 vitaminlerinden zenginliği ile de düşük kalorisine rağmen oldukça besleyici özellikler yansıtmaktadır.

Dereotu:

Yaprak ve tohumları baharat olarak kullanılabilen eşsiz koku ve aromada bir bitkidir Dereotu sağlığa da oldukça yararlı bir bitkidir; sindirimi kolaylaştırır, ağız kokusunu giderir, uykuyu düzenler. Dereotunun faydaları içeriğindeki monoterpen ve flavonoid bileşiklerinden gelmektedir. Çocuklarda oluşan kolik ağrılarına iyi gelir ve anne sütünü çoğaltır.Dereotu, maydanoz gibi antioksidan etki göstermektedir bunun için serbest radikalleri elimine eden enzimleri aktive edebilmektedir. Yine içeriğindeki uçucu yağların desteği ile antibakteriyel etki gösterebilmektedir. Diyet lifi içeriği sayesinde daha uzun süre tok kalmayı sağlayacaktır. Ayrıca mangan, demir ve magnezyum içeriği de oldukça yüksektir. Tüm bu özellikleri dışında dereotunun en önemli özelliklerinden biri de kalsiyumdan zengin içeriğidir, bu sayede menapoz ve romatizma sonrasında kemik yoğunluğu kaybını önleyebilmektedir.

Hayatımızı renklendiren yeşilliklerin kaç kalori olduklarını merak ediyorsanız; gıda kalori değerleri sayfamızdan bakabilirsiniz. :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim