Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hamilelikte Beslenme 1

Hamilelikte Beslenme 1
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Genetik ve çevresel faktörlerin dışında hamilelikte sağlık beslenme de bebeğin sağlıklı doğması, organlarının tam olarak oluşması ve zekasının yerinde olması için oldukça önemlidir.

Düzenli ve dengeli beslenmeyen annelerin bebekleri vücut dirençleri düşük olarak doğallar. Bu bebekler sürekli hastalanır ve doğumdan itibaren bir yığın ilaçla tanışmak zorunda kalırlar. Bu yüzden anne adaylarının hem kendi sağlıklar,ı hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerini ciddiye almaları gerekir. Hamilelikte beslenme iki kişilik yemek yeme anlamına gelmez. Hamile olmayan sağlıklı bir kadın, günlük 1600-2200 kalori alıyorsa, hamile kadının ek olarak günde fazladan 300 kalori alması yeterlidir. Bu enerjiyi yemeklerinizden sonra tüketeceğiniz 1 bardak süt, bir dilim ekmek ve 1 porsiyon meyveyi günlük diyetinize ilave ederek sağlayabilirsiniz.Şimdi gelin hamilelikte beslenmede nelere dikkat edilmelidir, birlikte inceleyelim:

  • Hamileliğin başlarında oluşan sabah bulantılarınızı kahvaltıdan önce grissini, leblebi gibi kuru yiyecekler yiyerek giderebilirsiniz. Çay, kahve ya da suyu kahvaltıdan yarım saat sonra tüketmelisiniz.
  • Kafeini yüksek içecekleri azaltmalısınız. Fazla kafein tüketimi, bebek düşüklerine veya düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olur.
  • Bitki çaylarını kontrollü için. Günde tüketilen 5-6 fincan aynı bitki çayı, ilaç etkisi yapar. Aynı cins bitki çayını, günde 2 fincanla sınırlandırın.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, protein alımını %15 oranında artırmak gereklidir. 

Günümüzde gebelikte beslenmeye ek olarak çeşitli gıda takviyeleri de öneriliyor. Bunlara doktorunuzun önerisi ile başlamanız çok önemli. 

  • Folik asit düşükleri önlemekle kalmıyor, bebeğin sinir sisteminin gelişiminde de etkili oluyor. Folik asidi kullanırken, diğer yandan folik asit açısından zengin olan tahıllar, meyve, kurubaklagil ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri de tüketebilirsiniz.
  • Demir ve kalsiyum ilaçları almanız öngörüldüyse, mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız.
  • Eğer multivitamin kullanıyorsanız, sadece hamilelikte değil, emzirme döneminde de almayı sürdürün.
  • Diyabetli olan anne adaylarının, B grubu vitamin ihtiyacı artabilir. Şekerinizi ayarlayarak, tahıl tüketimini artırabilirsiniz. 

Lütfen, hamilelik ve emzirme döneminde alkol almayın. Hamileliğinde fazla alkol alan kadınların çocuklarında öğrenme güçlüğü görülüyor. Eğer zorunlu olarak bir organizasyonda bulunacaksınız, 1-2 kadeh şaraptan fazlasını içmeyin. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken diğer kurallar için hamilelikte beslenme yazımızın ikinci kısmına geçebilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim