Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hafta Sonları Da Diyete Dahil

Hafta Sonları Da Diyete Dahil
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hafta içi yoğun bir temponun ardından çoğumuz için hafta sonları arkadaşlarla planlanan açık büfe kahvaltılar, gece gezmeleri ve aile yemekleri ile geçer. Bu keyifli anlar büyük bir terapi kaynağı olur. Peki sorun nerede başlıyor? Tüm bu aktiviteleri yaparken daha fazla uyur, daha çok televizyon, telefon, bilgisayar ile vakit geçirir, yani hem kısıtlı hareket eder, hem de daha çok atıştırırız. 

Şimdi de Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sağlık tanımını aklımıza getirelim: sağlık bedenen ve ruhen tam bir iyilik hali içerisinde olmaktır. Yani sizi bedenen rahatlatan diyet ruhen mutlu etmiyorsa, hafta sonu diyet planı dışında yapılan kaçamakları dört gözle bekliyorsanız planlamanızda veya uygulamanızda yanlış giden birşeyler olabilir. Sizi hem mutlu edecek hem de bedenen rahatlamanızı sağlayacak önerilerimiz var:

  • Sürekli kanepede yatmak bütün gün bir masada oturmaktan daha kötü olabilir. Hafta sonunun tamamını kumanda, atıştırmalıklar ve kanepe üçlemesiyle geçmesine izin vermeyin. Uyanın ve motivasyon için hafif dereceli ev egzersizleri, kısa mesafeli yollarda arabaya binmemek ya da asansör yerine merdivenleri tercih etmek gibi alışkanlıklar edinmeyi çalışın.
  • Sirkadiyen ritim leptin ve ghrelin hormonlarının (tokluk ve açlık hormonları) düzenlenmesinde rol oynar. Uyku düzensizlikleri biyolojik ritmimizi bozacağı için hem hormonal dengesizlikler nedeniyle iştah kontrolünü zorlaştırır, hem de viseral (karın içi yağlanma) yağlanmayı artırır. Uyku saatinizin ve uyanma sürenizin normal uyku düzeninizden iki saatten fazla sapmamasına özen gösterin.
  • Atıştırmak için sağlıklı ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman özellikle hafta sonu koşuşturmalarınız esnasında kan şekeriniz dengelenir. Yemek masasına daha aç bir şekilde oturmanızı da engellemiş olursunuz.
  • Biyolojik ritmimizle sosyal jetlag yaşamamızın en önemli nedenlerinden bir tanesi de hafta sonu oluşan öğün dengesizlikleri ve alkol tüketimidir. Yapılan çalışmalar yemekten önce alkol tüketmenin daha sonra yiyecek alımını artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle içki içerken yanında yemek yemeniz sizin için fayda sağlayabilir. Özellikle protein açısından zengin gıdalar kan şekerini dengelemeye yardımcı olacaktır.
  • Beslenme günlükleri tutun. Hafta içi ve hafta sonu arasında tutarsızlıklar varsa hafta sonu için gideceğiniz yerleri göz önünde bulundurup sağlıklı beslenme düzeninize en çok uyacak olacak bir menü planlayın.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim