Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hafıza Besini “CEVİZ”

Hafıza Besini “CEVİZ”
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Eskiden hafızanın yaşlanmaya bağlı zayıfladığı düşüncesi daha hakimken, günümüzde ise yoğun çalışma temposunun ve stresin unutkanlığa neden olduğu bilinmektedir. Güçlü bir hafıza için doğru besinleri, doğru miktarda tüketmek de oldukça önemli. Bu besinlerin başında hepimizin de tahmin ettiği gibi “Ceviz” geliyor.

Ceviz lezzetli olduğu kadar sağlığı destekleyici özellikleri sayesinde yağlı tohumların gözdesi. :) Şeklinin beyne benzemesi de beynimize olan faydalarının göstergesi değil mi? Kendisinin bu mükemmel etkisi içindeki çoklu doymamış yağ asitlerinden geliyor. Bilişsel fonksiyonlara katkıda bulunarak hafızayı güçlendirmesinin yanı sıra ceviz; odaklanma ve konsantrasyon konusunda da yardımcı oluyor.

Ceviz; protein ve zengin yağ asidi içeriğinin yanı sıra kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, çinko minerallerinden ve C, B1, B6, E vitaminlerinden zenginliği ile eşsiz bir besindir. Son yapılan çalışmalarda düzenli ceviz tüketen kişilerde yaşa, cinsiyete bakılmaksızın bilişsel fonksiyonlarda artış olduğu görülmektedir. Yapısındaki biyoaktif bileşenlerin beyin hücrelerinde koruyucu etki yaparak özellikle hafızada iyileştirici etkisi olduğu saptanmıştır.

Amerikan İlaç ve Besin Kurumu (FDA), cevizin Omega 3 yağları ve bitkisel sterollerden zengin olması sebebi ile yüksek kolesterole karşı destek tedavi olarak kullanılmasını onayladı. Miktar kontrolü yaparak günde 2-3 tam ceviz, kolesterol ile mücadele programınızda size destek olabilir.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim