Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hafiflemek için Detoks Yapın

Hafiflemek için Detoks Yapın
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yetersiz ya da dengesiz beslenme, stres, çevresel etmenler ve ilaç kullanımı ile beraber vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden arındırma işlemine detoks deniliyor.

Doğal beslenme arınma programlarında ana prensiptir. İşlenmiş gıdalardan uzak durmak çok önemlidir. Sebzeler, meyveler ve bunların suları bolca tüketilmelidir. Detoks sürecinde sıklıkla tüketilmesini önerdiğimiz sebzeler domates, enginar, salatalık, sarımsak, soya filizi, kereviz, zencefil, maydanoz; meyveler ise kırmızı erik, armut, kayısı, vişne ve böğürtlendir. Probiyotik ürünler, baklagiller, kinoa, karabuğday, balık, tam tahıl ürünleri ise diğer yardımcı gıdalardır.

Detoksun vazgeçilmezi sudur. Su içmek bedeni nasıl ferahlatıyor ve temizliyorsa bir spa programına katılmak, su terapileri ve denize ya da havuza girmek de ruhu ferahlatıyor. Bitki çayları da detoks programının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Rahatlamaya yardımcı bitki çaylarının yanı sıra metabolizma hızlandırıcı olanlar da bu süreçte tercih edilebilir. Zencefil, hindiba, rezene, yeşil çay ve biberiye detoks programlarının vazgeçilmez bitki çayları arasındadır.

Detoks programında besin destek ürünleri de oldukça önemli yer tutar. Detoks programınıza ekleyeceğiniz soğuk pres nar çekirdeği yağı çok güçlü antioksidan özelliklere sahip olan punisik asit (Omega 5) içerir. Bu içeriği sayesinde nar çekirdeği yağı, toksinleri vücunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Yine üzüm çekirdeği yağı Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerini içerir ve içeriğindeki E vitamini sayesinde hücreleri yenilemeye katkıda bulunur. Detoks programınız sürecinde bu yağları salatalarınıza ekleyebilir veya preparat olarak kullanabilirsiniz.

Ödemler, bir türlü verilemeyen kilolar, şişkinlik, yorgunluk gibi şikayetlerin sebebinin altında bir besin intoleransı da (besin duyarlılığı) yatıyor olabilir. Detoks programı öncesi yaptıracağınız besin intolerans testi ile programı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Detoks programı sonrası da beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Sizler için hazırladığımız kalori tabloları ile besinlerin kalori değerleri hakkında fikir edinebilir, fazla kalorili besinleri diyetinizden çıkarabilirsiniz. Rafinera Juice ve Rafinera Reset programları da burada.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim